Ruiny marzeń. Oto co zostało po Olimpiadzie. Jaki to ma sens? (FOTO)

By Dział: Gospodarka i Pieniądze Społeczeństwo | 14 lutego 2017

Zaledwie pół roku minęło od zakończenia Letnich Igrzysk Olimpijskich w brazylijskim Rio de Janeiro. Pozostały gnijące resztki snu o świetności, która trwała tylko 16 dni.

Z kolejnymi olimpiadami jest niemal zawsze ta sama historia. Najpierw huczne zapowiedzi o kokosach, które “zarobimy na tych igrzyskach” i o tym jak to “rozwiniemy nasze miasto”, podsycane chorymi ambicjami polityków, lokalnych władz i bezmyślnych mediów sztucznie napędzających “wielkie światowe święto sportu”.

rio_stadiony1

Potem – nikomu niepotrzebne rudery i góry porzuconego szmelcu. Rio miało dzięki tym igrzyskom wydostać się z biedy i kłopotów trapiących miasto. Pozostało z jeszcze większą biedą i ogromnym długiem, który zaciągnęło na organizację Olimpiady, a którego teraz nie jest w stanie spłacić. Za sam prąd “wisi” milion dolarów, a to tylko drobny ułamek zadłużenia.


rio_stadiony2

Oczywiście, jakieś firmy budowlane na tym zarobiły, a dwa razy tyle zapewne ukradły budując obiekty, które dziś nie są nikomu potrzebne i zapewne nigdy już nie będą. W tym czasie za te same pieniądze mogły budować szpitale, domy komunalne dla ubogich, drogi, szkoły, oczyszczalnie ścieków. Gigantyczne marnotrawstwo naturalnych zasobów i ludzkiej energii.

rio_stadiony4


Mroczne baseny niczym z horrorów, walące się domki olimpijskie z prefabrykatów, łyse boiska i ulegająca dewastacji infrastruktura stadionowa, ze słynną Maracaną włącznie. Z brazylijskiego snu o potędze pozostało ponure świadectwo bezmyślności współczesnej cywilizacji i ludzkiej gigantomanii. Jeśli tak jest po 6-ciu miesiącach to jak będzie za 5 lat?

rio_stadiony5

rio_stadiony6

rio_stadiony7

rio_stadiony8

rio_stadiony9

rio_stadiony10

Czytaj także: Pionowe dżungle powstaną w miastach Chin i Europy. Koniec ze smogiem? (FOTO)

Reporters.pl

Powiązane artykuły

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow