Latające samochody już w sprzedaży! (WIDEO)

By Dział: Nauka i Odkrycia W popularnych | 14 lutego 2017

Do sprzedaży w Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych weszły właśnie żyrokoptery, czyli latające samochody – donosi brytyjski portal Autocar.

Pojazd, który spełnia wszystkie normy drogowe i lotnicze, wypuściła na rynek holenderska firma PAL-V. Na razie w sprzedaży są dwa modele żyrokoptera – Liberty Pioneer za 500 tys. euro i Liberty Sport za 300 tys. euro. Ceny na razie kosmiczne, ale pewnie w miarę rozwoju produkcji masowej będzie taniej. Pierwsza dostawa – 90 sztuk – w końcu 2018 r.

Latający samochód jeździ po szosie na trzech kołach z prędkością do 160 km/h, a w locie rozwija prędkość 180 km/h. Transformacja z wersji lądowej w powietrzną i odwrotnie odbywa się bardzo szybko – trwa od 5-ciu do 10-ciu minut.

Pojazd ma 3 koła i wirnik ze składanymi automatycznie łopatami, nie tarasuje więc drogi innym samochodom. Opływowy kształt zaprojektowali włoscy konstruktorzy. Żyrokopterem kieruje się o wiele łatwiej niż śmigłowcem, ale trzeba mieć jednak licencję pilota.


Po ziemi pojazd napędzany jest silnikiem o mocy 100 KM, a w powietrzu – 200 KM. Maksymalny pułap – 3500 m. Spalanie na ziemi – 9 l/100 km. Przyspieszenie na ziemi do 100 km/h – 9 sekund. Żeby wystartować latający samochód potrzebuje tylko – w zależności od warunków – od 90 do 200 m rozbiegu.

Silnik pracuje znacznie ciszej niż w helikopterze. Natomiast zdecydowana przewaga żyrokoptera PAL-V nad podobnymi pojazdami produkowanymi w innych krajach polega właśnie na tym, że ma wszystkie niezbędne dopuszczenia do ruchu w UE (EASA) i w USA (FAA).


“To kluczowa chwila w historii lotnictwa i transportu” – zapewniają twórcy latającego samochodu z firmy PAL-V.


Czytaj także: Pociągiem z Warszawy do Krakowa i Gdańska w 15 minut! Do Grecji i Moskwy – w godzinę (FOTO)

Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow