I co wy na takie Walentynki? Są razem 71 lat! (FOTO)

By Dział: Ciekawostki Historia | 14 lutego 2017

Ona – była więźniarka niemieckiego obozu śmierci Auschwitz, on – szkocki komandos z II wojny, który odbił ją z rąk Niemców.

O niezwykłej parze, która od 71 lat jest razem, donosi Associated Press. Państwo Edith i John Mackay poznali się w 1946 r. On miał za sobą brawurową służbę w komandosach. Dostał się do niewoli pod Tobrukiem, potem uciekł w przebraniu włoskiego żołnierza z obozu jenieckiego we Włoszech i po 18-tu miesiącach przedarł się do Brytyjczyków.

Był jednym z pierwszych żołnierzy elitarnej brytyjskiej jednostki SAS. W 1945 r. wraz ze swoim oddziałem odbił z rąk niemieckich kolumnę jeńców gnanych z Auschwitz do Niemiec na roboty przymusowe. Wśród nich była Edith i jej matka – węgierskie Żydówki. Cała reszta ich rodziny pozostała w Auschwitz i zginęła w komorach gazowych.

Poznali się na zabawie tanecznej tuż po wojnie. On – pomimo, że uchodził za najodważniejszego w swoim oddziale – bał się poprosić ją do tańca. Wysłał w swoim imieniu kolegę. Edith jednak spławiła go. “Jeśli chce ze mną tańczyć to niech sam poprosi” – powiedziała. John się odważył.


Od tej pory co roku obchodzą razem Walentynki. Mieszkają w domu opieki społecznej w Dundee w Szkocji. John ma dziś 96 lat, Edith – 92. On przeszedł udar, ale już wyzdrowiał. Ona, pomimo tego co przeszła w Auschwitz, jest w doskonałej jak na swój wiek formie. Mają dwójkę dzieci, 7-mioro wnucząt i 5-cioro prawnucząt.

Kierownictwo zakładu, jak co roku, urządziło dla nich we wtorek imprezę walentynkową. “Mają się nadzwyczaj dobrze. A ich miłość i wierność jest absolutnie piękna. To są wspaniali ludzie” – mówi kierowniczka placówki Pamela Shaw.

walentynki_wielka_brytania1


Czytaj także: W Hiszpanii 91-letni staruszek od 55 lat sam buduje katedrę (FOTO)

Reporters.pl

Powiązane artykuły

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow