Australia zabije w tym roku 1,5 miliona kangurów! (FOTO, WIDEO)

By Dział: Społeczeństwo | 16 lutego 2017

W całym kraju zarządzono masową eksterminację tych zwierząt.

Prawie półtora miliona kangurów chcą zlikwidować australijskie władze uzasadniając to koniecznością ochrony trawy na sawannach i dzikiej przyrody – alarmują obrońcy zwierząt z organizacji Wildlife. Ostrzegają oni, że samowolne zabijanie kangurów przez farmerów i myśliwych w połączeniu z rządowym programem doprowadzi do gwałtownego spadku kangurzej populacji.

“Jeśli uwzględnimy liczbę kangurów, które giną pod kołami samochodów lub zostają zastrzelone, to okazuje się, że miliony tych zwierząt są zabijane każdego roku” – mówi w rozmowie z “The Independent” Brad Smith z Wildlife w Australii.

kangury1


Formalnie każdy farmer, który chce zabić kangury na swojej posiadłości, musi zgłosić się o pozwolenie do kierownictwa lokalnego parku narodowego, który przydziela mu kwoty na odstrzał i oznakowania, które musi on umieścić przy każdym zastrzelonym przez siebie kangurze.

W praktyce nikt tego nie przestrzega – ludzie wychodzą sobie postrzelać do kangurów dla rozrywki – kto więcej ich zabije, a część farmerów traktuje je jako źródło mięsa dla swoich psów i kotów. Na rozległych prywatnych terenach nikt nie jest w stanie tego upilnować.

Tymczasem pytane o to Biuro Ochrony Środowiska w australijskim stanie Nowa Południowa Walia zapewnia, że liczba kangurów jest “długoterminowo stabilna” pomimo, że według rządowych statystyk w 2015 r. zabito 1,5 mln tych zwierząt i podobne dane będą zapewne z lat 2016 i 2017. Rzeczywiste liczby są większe – ocenia jednak Brad Smith.


kangury2

Wildlife stara się jak może ratować ranne i chore kangurze sieroty, których matki zostały zastrzelone, rozjechane przez samochody lub zaplątały się i zdechły w ogrodzeniach. Sam Smith wraz żoną opiekuje się obecnie w swoim domu już 13-ma takimi kangurzymi maluchami.

“Kiedy ludzie zabijają kangurze matki, ich dzieci są skazane na śmierć z głodu, zimna albo pożarcie przez drapieżniki. Często zresztą farmerzy chwytają takie małe kangury za nogi i rozbijają im głowy o kamienie lub drzewa.

kangury3

“Władze parków narodowych uznają to za “humanitarny sposób” i nawet nie wliczają tych kangurzych niemowląt do statystyk” – mówi obrońca zwierząt. Według niego, 60 proc. obecnie urodzonych kangurów nie dożyje dorosłego wieku w wyniku ludzkich działań.

W miarę rozwoju miast, zwierzęta te są wyrzucane ze swoich terenów coraz dalej, mają coraz mniej naturalnych miejsc do życia i wkrótce może się okazać, że kangury staną się w Australii gatunkiem wymierającym – ostrzega Smith. A tak małe kangury odwdzięczają się swojemu obrońcy za ocalenie:

Czytaj także: 98-letnia Australijka robi na drutach swetry dla pingwinów ratując je przed śmiercią (FOTO)

Reporters.pl

Powiązane artykuły

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow