Granice “braterstwa”? 78 proc. Rosjan chce wprowadzić wizy dla Białorusinów!

By Dział: Polityka Społeczeństwo | 16 lutego 2017

I nie tylko w tej sprawie miłość do “braci – Białorusinów” nagle w Rosji zgasła – wyniki sondażu zdumiewają.

Najwyraźniej Rosjanie nie mogą przeboleć niedawnej decyzji władz Białorusi o zniesieniu wiz dla obywateli 80-ciu krajów, w tym dla całej Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych. Na ochłodzenie nastrojów wobec “najbliższego sąsiada” wpływa też niewątpliwie narastający konflikt polityczny między Władimirem Putinem i Aleksandrem Łukaszenką.

Jak wynika z sondażu Rosyjskiego Centrum Badań Opinii Społecznej WCIOM, aż 78 proc. Rosjan chce wprowadzenia wiz dla Białorusinów, aby uniemożliwić przenikanie stamtąd do Rosji “osób niepożądanych”.

Tylko 16 proc. badanych nadal chce aby granica między obydwoma krajami pozostała – jak dotychczas – tylko formalnością. Dodajmy, że już wcześniej Rosja ogłosiła, iż ustanawia strefę graniczną z Białorusią. Czytaj: Od tej pory przyjaźń tylko przez płot?


Co więcej – większość Rosjan nie chce też dalszego dostarczania Białorusi przez Rosję gazu i ropy po ulgowych cenach. Przeciwnych temu jest 60 proc. badanych, a tylko 34 proc. Rosjan jest skłonnych nadal dopłacać do gazu dla Białorusi.

Kiedy jednak badanym przypominano, że Mińsk jest już winien Gazpromowi za gaz 340 mln dolarów, liczba przeciwników ulg wzrosła aż do 69 proc. Zastanawia fakt, że – jak podaje TASS – przeciwników preferencyjnego traktowania Białorusi jest więcej wśród starszego pokolenia Rosjan, które zwykle było o wiele bardziej skłonne łagodnie traktować “bratnią Białoruś”.

Nadal jednak 40 proc. Rosjan postrzega Białoruś jako państwo przyjazne, 35 proc. – jako partnera gospodarczego i handlowego, 9 proc. – jako partnera strategicznego. Tylko 4 proc. uważa Białoruś za konkurentkę wobec Rosji, a 3 proc. – za kraj wrogi.


Sondaż WCIOM przeprowadzono w dniach 8-9 lutego br. na 1200-osobowej grupie respondentów. Maksymalny błąd – 3,5 proc.

Czytaj także: Łukaszenka: “Przeżyjemy bez Rosji i bez ich ropy! Chcą mnie obalić? Niech obalają!”

Reporters.pl

Powiązane artykuły

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow