“Marsz Oburzonych Białorusinów”. Tłumy protestowały na ulicach Mińska! (AKTUALIZACJA, FOTO, WIDEO)

By Dział: Polityka Społeczeństwo | 17 lutego 2017

Tysiące ludzi wyszły na ulice białoruskiej stolicy protestując przeciwko polityce socjalnej Aleksandra Łukaszenki.

Protest pod nazwą “Marsz Oburzonych Białorusinów” zorganizował opozycyjny Białoruski Kongres Narodowy. Jego uczestnicy są oburzeni dekretem prezydenta Łukaszenki o tzw. “pasożytnictwie”, na mocy którego każdy bezrobotny jest uznawany za “pasożyta społecznego” i musi płacić wysokie grzywny do skarbu państwa.

Trasa marszu prowadziła przez centrum miasta – z Placu Niepodległości do gmachu Ministerstwa ds. Podatków. Liderami protestu są znani białoruscy opozycjoniści – Mykoła Statkiewicz, Uładzimir Nieklajeu i Jewgienij Afnagel.

protest_Bialorus


Protestujący żądali unieważnienia “dekretu o pasożytach”, powstrzymania spadku realnych dochodów społeczeństwa i wprowadzenia w kraju wolnych i uczciwych wyborów. Dają na to władzom miesiąc. W przeciwnym razie ponownie wyjdą na ulice.

marsz_bialorusinow5

“Jeśli zbierze się nas 10 razy więcej niż dziś, to nie tylko zmusimy władze do odwołania dekretu, ale i doprowadzimy do dymisji tego chamidła, które bezprawnie rządzi dziś krajem” – zapowiedział Mykoła Statkiewicz. W reakcji na to ludzie zaczęli skandować: “Do dymisji!”.


marsz_bialorusinow4

Reżim Aleksandra Łukaszenki robił co mógł, żeby nie dopuścić do tego protestu – w teren wysłano setki urzędników i ideologów, którzy mieli przekonywać ludzi, że “dekret o pasożytach” wcale nie jest taki groźny i niesprawiedliwy.

Na niewiele to się zdało – ludzie wiedzą swoje, szczególnie kiedy z całego kraju zaczęły napływać informacje o kolejnych samobójstwach popełnianych przez osoby, od których państwo żąda pieniędzy, chociaż nie jest w stanie dać im żadnej pracy.

marsz_bialorusinow1

Dodatkowo wszyscy na własnej skórze odczuwają dramatyczne pogorszenie się sytuacji socjalnej i drożyznę. Protest przebiegał spokojnie i nie doszło do żadnych ekscesów, chociaż dołączyli się do niego anarchiści z racami. Ludzie skandowali: “Wolności!”, “Chleba!” i “Żywie Biełaruś!”.

marsz_bialorusinow6

To pierwszy tak masowy protest na Białorusi od kilku lat. Również po raz pierwszy od niepamiętnych czasów białoruscy demonstranci nie zatrzymywali się na czerwonym świetle, co w czasie wcześniejszych protestów zawsze dziwiło gości z zagranicy. Dziennikarze odnotowali też, na demonstrację przyszło wiele osób, które wcześniej nie brały udziału w żadnych protestach.

marsz_bialorusinow2

Milicja wstrzymywała co pewien czas ruch uliczny, ale nie interweniowała. Przejeżdżający kierowcy masowo trąbili na znak poparcia dla protestujących. RELACJA NA ŻYWO ZAKOŃCZONA. Tak wyglądał protest od początku do zakończenia:

Czytaj także: Władze uznały weterana pracy za „pasożyta”. Dostał pismo i wyskoczył przez okno

Przypominamy: Teraz możesz szybko i wygodnie przeglądać aż sześć polskich serwisów informacyjnych na raz na nowej platformie 5Portali+1.

Reporters.pl

Powiązane artykuły

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow