Emiraty wzniosą na Marsie “kosmiczne Chicago”! Oni wiedzą jak budować na pustyni (FOTO)

To już nie są fantazje naukowców, ale konkretny plan budowy wielkiego kosmicznego miasta, który przedstawiły najwyższe władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Zjednoczone Emiraty Arabskie chcą zbudować na Marsie miasto o powierzchni Chicago dla 600 tysięcy mieszkańców. Kosmiczna metropolia ma się nazywać Nowy Dubaj i powstanie przed 2117 rokiem.

Jak podaje Daily Mail, plan budowy miasta na Czerwonej Planecie przedstawili wspólnie emir Dubaju – premier Emiratów – szejk Muhammad ibn Raszid Al Maktum oraz następca tronu – zastępca Najwyższego Dowódcy Sił Zbrojnych ZEA – szejk Muhammad ibn Zaid an-Nahajan na World Government Summit z udziałem rządów 138 państw i czołowych kompanii technologicznych świata.

miasto_na_Marsie1


Przypomnijmy, że kolonię, którą chce zbudować na Marsie miliarder Elon Musk, zaplanowano tylko dla 80 tys. osób. Władze Emiratów przelicytowały więc go prawie 8-krotnie i dają sobie na realizację tego planu najbliższe 100 lat.

Temu wielopokoleniowemu celowi ma zostać podporządkowany rozwój całego systemu edukacyjnego Emiratów i badania naukowe w wielu dziedzinach związanych z eksploracją kosmosu. Początkowo mają je prowadzić jedynie naukowcy z ZEA, a z czasem zostaną do nich zaangażowani także uczeni z innych państw.


miasto_na_Marsie2


Badania mają się skoncentrować przede wszystkim na opracowaniu technologii szybkiego masowego transportu na Marsa oraz produkcji energii i żywności na Czerwonej Planecie. Wiadomo też, że Nowy Dubaj ma być budowany głównie przez roboty.

“Lądowanie na innych planetach jest wielkim marzeniem ludzkości. Chcemy aby Emiraty stanęły na czele międzynarodowych działań, by to marzenie przekształcić w rzeczywistość” – oświadczył szejk Muhammad ibn Raszid. Przypomniał, że już obecnie ZEA są w czołówce krajów, które inwestują w podbój kosmosu.

miasto_na_Marsie4

Cel, który stawiają przed sobą arabscy szejkowie nie jest łatwy. Z dotychczasowych misji bezzałogowych na Marsa sukcesem zakończyła się tylko co druga. Największe osiągnięcia w tej dziedzinie ma amerykańska agencja kosmiczna NASA. Z jej 21 marsjańskich misji od 1960 r. 15 było udanych.

Ale jeśli chodzi o budowę miast na pustyni Zjednoczone Emiraty Arabskie mają doświadczenie większe niż ktokolwiek. Przecież Dubaj – dziś jedno z najbogatszych miast na świecie, zwane Klejnotem Pustyni, zostało zbudowane właśnie na piasku.

miasto_na_Marsie5

Czytaj także: Chcesz się osiedlić na Marsie? Czeka cię dziwny seks i fekalia w cenie złota (FOTO)

Reporters.pl [Nauka-Kosmos]

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow