Rosja uznała paszporty wydawane przez DNR i LNR! Wstęp do uznania ich państwowości?

By Dział: Polityka Społeczeństwo | 18 lutego 2017

Władze w Moskwie uznały faktycznie separatystyczne republiki za pełnoprawne podmioty mogące wydawać obywatelom paszporty i wszelkie inne dokumenty.

Prezydent Władimir Putin podpisał dekret o honorowaniu przez Rosję dokumentów wydawanych przez separatystów. Zgodnie z nim, Rosja uznaje wystawiane przez władze DNR i LNR dotychczasowym obywatelom Ukrainy paszporty, dyplomy i świadectwa szkolne, akty urodzenia, zgonu, małżeństwa i rozwodu oraz dowody rejestracyjne.

W dekrecie Putina napisano, że uznanie dokumentów wydawanych przez separatystów jest zgodne “z ogólnie przyjętymi zasadami i normami prawa międzynarodowego” i ma na celu “obronę praw i swobód człowieka i obywatela”.

Dodajmy, że jeszcze na początku lutego rzecznik Putina Dmitrij Pieskow zapewniał, że Rosja nie uznaje paszportów wydawanych przez separatystów. Teraz już uznaje. Tym samym Rosja faktycznie zaczęła traktować DNR i LNR jak państwa i choć oficjalnie ich jeszcze nie uznała, to niewątpliwie dekret Putina jest krokiem w tym kierunku.


Przypomnijmy, że separatyści zaczęli wydawać paszporty 16 marca 2016 r., ale dotychczas nie honorował ich żaden kraj na świecie. Oficjalne uznanie ich przez Rosję z pewnością wzbudzi oburzenie władz Ukrainy, która uznaje separatystów za organizacje terrorystyczne, a nie za państwa.

“Ten krok Kremla całkowicie przekreśla proces pokojowy w ramach rozmów w Mińsku i jest równoznaczny z wyjściem Rosji z tych rozmów” – oświadczył szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego Ukrainy Aleksandr Turczynow.

Czytaj także: Rosyjski deputowany: Krym zjednoczył Rosję pod hasłem „podpie*olić coś sąsiadowi” (FOTO)


Reporters.pl

Powiązane artykuły

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow