Krach europejskiej waluty? Angela Merkel: “Niemiecka marka była lepsza od euro”

By Dział: Gospodarka i Pieniądze | 18 lutego 2017

Istnienie euro jest niekorzystne dla Niemiec – oświadczyła niemiecka kanclerz.

Angela Merkel po raz pierwszy wyraziła publicznie zaniepokojenie o przyszłość wspólnej europejskiej waluty i zasugerowała możliwość powrotu jej kraju do niemieckiej marki. W czasie konferencji prasowej z okazji wizyty w Monachium wiceprezydenta USA Mike’a Pence’a Merkel oceniła, że istnienie euro promuje mniejsze kraje kosztem Niemiec.

“Przyznaję, że mamy w tej chwili w strefie euro problem z jego wartością. Europejski Bank Centralny prowadzi politykę monetarną, która nie jest dopasowana do potrzeb Niemiec, tylko do innych krajów, takich jak Słowacja, Słowenia, czy Portugalia”, których gospodarka jest mniej wydajna niż niemiecka – oceniła Angela Merkel.

“Gdyby nadal naszą walutą była niemiecka marka to z pewnością jej wartość byłaby dziś zupełnie inna niż euro” – podkreśliła niemiecka kanclerz i przyznała, że nie ma żadnego wpływu na niezależną politykę monetarną EBC.


Sondaże w Niemczech potwierdzają, że większość obywateli chciałaby rezygnacji z euro i przywrócenia marki niemieckiej jako waluty narodowej. Najwyraźniej Merkel postanowiła wysłać elektoratowi sygnał, że ona również jest tego zdania.

Przypomnijmy, że niemiecka marka została zastąpiona przez euro w 2002 r., zgodnie z założeniami unijnego Traktatu z Maastricht z 1992 r. Obecnie euro jest walutą 19-tu spośród 28-miu krajów Unii Europejskiej.

W ciągu ostatnich trzech lat wartość euro spadła jednak wobec dolara o 25 proc., a w styczniu br. euro zaliczyło swoje największe dno od 14-tu lat. Wśród wielu przyczyn jest to związane m.in. z problemami włoskich banków, które zbankrutują, jeśli nie otrzymają pomocy.


Obawy o los wspólnej europejskiej waluty wzrosły też w ostatnich dniach po tym jak stało się jasne, że Grecji grozi ostateczne bankructwo i nie spłaci ona swojego ogromnego długu, głównie wobec banków niemieckich. Czytaj: Grecja porzuci euro i przejdzie na dolara! “Kraj załamie się ostatecznie w ciągu najbliższych dni”.

Czytaj także: Niemiecka gospodarka załamuje się! Niepokojące dane

Reporters.pl

Powiązane artykuły

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow