Włosi zaczęli masowo emigrować do… Albanii!

By Dział: Społeczeństwo | 20 lutego 2017

Nowe zdumiewające zjawisko przybiera coraz większą skalę.

Jak podaje albańska agencja prasowa ATA, do Albanii przenoszą się z Włoch głównie młodzi ludzie i drobni włoscy przedsiębiorcy, którzy z powodu bezrobocia i pogarszających się warunków dla biznesu we własnym kraju nie są w stanie tam funkcjonować.

Tymczasem Albania oferuje równie łagodny jak we Włoszech klimat, o wiele niższe podatki, 5-krotnie niższe koszty utrzymania i – co ciekawe – nie najgorzej działającą administrację. Lokalna włoska gazeta Bergamonews obliczyła, że już ok. 600 startujących przedsiębiorstw w Albanii prowadzą Włosi. I nie są to tylko restauracje, pizzerie czy puby.

Z kolei Radio Watykańskie podaje, że do Albanii przeniosło się już 19 tys. Włochów. Wyjeżdżają nie tylko drobni biznesmeni, ale także młodzi pracownicy najemni i wykwalifikowani specjaliści – lekarze, architekci, wykładowcy, kucharze.


Za pensję w wysokości 900 euro miesięcznie żyją oni tam na znacznie wyższej stopie, w sytuacji kiedy we Włoszech ledwie mogliby się za to utrzymać. Radio opisuje przypadek 50-letniego Włocha, którego bar w L’Aquila zawalił się w wyniku trzęsienia ziemi. Teraz otworzył on nowy lokal w albańskiej stolicy Tiranie.

Dotychczas Europa, a szczególnie Włochy, była przyzwyczajona do zupełnie odwrotnego kierunku migracji – to setki tysięcy Albańczyków wyjeżdżały ze swojego kraju do pracy za granicą. Obecnie we Włoszech mieszka ok. 500 tys. albańskich imigrantów.

Czytaj także: Imigranci uciekają ze Szwecji do Somalii! „U nas w kraju jest bezpieczniej”


Reporters.pl

Powiązane artykuły

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow