Nagła śmierć ambasadora Rosji przy ONZ! Dalszy ciąg dyplomatycznej “czarnej serii”

By Dział: Polityka | 20 lutego 2017

Ambasador Rosji przy ONZ Witalij Czurkin zmarł nagle na atak serca w swoim biurze w Nowy Jorku – donosi New York Post.

Według dziennika, śmierć nastąpiła o 9.30 rano czasu amerykańskiego, w przededniu 65-ch urodzin tego najważniejszego ambasadora Rosji na świecie. Czurkin nagle stracił przytomność. Nie pomogła reanimacja w nowojorskim Presbyterian Hospital.

Wcześniej ani rosyjskie agencje, ani MSZ w Moskwie nie podawały jaka była przyczyna śmierci. “Wybitny rosyjski dyplomata zmarł w swoim biurze. Wyrażamy kondolencje rodzinie i przyjaciołom” – głosi oświadczenie na stronie rosyjskiego MSZ.

Witalij Czurkin był w służbie dyplomatycznej od 1974 r. Na szersze wody wypłynął jako ostatni rzecznik sowieckiego MSZ przed rozpadem ZSRR. Potem brał udział w rozmowach w sprawie byłej Jugosławii na początku lat 90-ch. Następnie był przedstawicielem Rosji w Kanadzie i Belgii. Od 2006 r. był ambasadorem Rosji przy ONZ.


Miał opinię wytrawnego dyplomaty i zagorzałego obrońcy rosyjskiego punktu widzenia w Organizacji Narodów Zjednoczonych. Negował ludobójstwo dokonywane przez rosyjskie lotnictwo w syryjskim Aleppo, blokował rezolucje ONZ wspierające suwerenność Ukrainy i potępiające Rosję za aneksję Krymu i agresję w Donbasie.

Dodajmy, że jest to już kolejna śmierć wysokiego rangą dyplomaty Rosji w bardzo krótkim czasie. W grudniu w stolicy Turcji Ankarze funkcjonariusz tureckich służb specjalnych, będący jednocześnie islamskim terrorystą, zastrzelił rosyjskiego ambasadora Andrieja Karłowa w czasie wystawy malarstwa.

Wkrótce potem w Moskwie zastrzelony został Naczelnik Wydziału Ministerstwa Spraw Zagranicznych Piotr Polszkow. Z kolei 10 stycznia br. konsul Rosji w Grecji 54-letni Andriej Malanin został znaleziony martwy w swojej rezydencji w centrum Aten.


Czytaj także: Putin wydał nowy rozkaz: przestać chwalić Trumpa! „Zawiódł nadzieje”

Reporters.pl

Powiązane artykuły

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow