74-ch imigrantów celowo utopionych? “Nie ścigać przemytników to nie będą tonąć” (WIDEO 18+)

Na Morzu Śródziemnym zatonęła wielka łódź przewożąca z Libii do Włoch nielegalnych imigrantów. Niewykluczone, że zostali oni celowo utopieni.

Morze wyrzuciło 74 ciała i zniszczoną łódź koło miasta Zawia na libijskim wybrzeżu, które stanowi centrum przemytu imigrantów do Europy. Ile osób było łącznie na łodzi i czy komuś udało się uratować – nie wiadomo.

Służby ratunkowe zdziwiło jednak, że wyrzucona przez morze łódź nie miała silnika, co wskazuje, że mógł on zostać wcześniej zabrany przez gangi przemycające ludzi.

Tym samym łączna liczba imigrantów, którzy utonęli w tym roku chcąc się przedostać z Libii do Włoch wzrosła do 330-tu, jednak Czerwony Krzyż przyznaje, że może ona być znacznie wyższa, gdyż nie wszystkie ciała morze wyrzuca na libijski brzeg.


W 2016 r. utonęło, udusiło się na łodziach lub zmarło z wychłodzenia w drodze z Libii do Włoch ponad 5 tys. imigrantów. Przemytnicy wożą ich nawet w zimie pomimo panujących na morzu fatalnych warunków pogodowych. Żeby nie udało się ich wykryć, zamiast drewnianych kutrów zaczęli używać wąskich i niebezpiecznych czółen i pontonów.

W związku z tym organizacje lewicowe oskarżają władze Unii Europejskiej, że to przez nie imigranci toną, gdyż gdyby unijna straż przybrzeżna nie tropiła przemytników i pozwoliła im swobodnie operować dużymi kutrami to mogliby oni wozić imigrantów do Europy w bardziej bezpiecznych warunkach. “Logika” tego rozumowania jest porażająca.

Z kolei Joel Millman z Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji mówi, że częste są przypadki kiedy w ostatniej chwili przerażeni imigranci odmawiają wejścia na podstawione przez przemytników łodzie, które są w fatalnym stanie.


W takich przypadkach przemytnicy siłą i pod lufą karabinu zmuszają ich do wejścia do łodzi, aby “nie tracić klientów”. Były przypadki mordowania tych, którzy odmówili.

Zdaniem Millmana, tym razem również mogło dojść do celowego zatopienia łodzi przez przemytników, którzy chcieli ukarać nieposłusznych imigrantów. Zastanawia też fakt, że zazwyczaj do takiej łodzi upychanych jest 150 osób, a tym razem zapełniona ona była najwyraźniej tylko w połowie.

Tymczasem przywódcy Unii Europejskiej po raz kolejny bezradnie zastanawiali się na początku tego miesiąca na Malcie jak powstrzymać libijskich przemytników. Stanęło na tym, że brytyjska Royal Navy będzie szkolić libijską straż przybrzeżną, a władzom Libii zostaną przekazane pieniądze na wzmocnienie ochrony wybrzeża.

Nietrudno przewidzieć, że te działania te nie przyniosą żadnego skutku. Zdumiewa tylko, że potężne europejskie służby specjalne nie są w stanie spenetrować i zneutralizować środowiska przemytników w sąsiedniej Libii, a marynarka wojenna nie jest w stanie zablokować wybrzeża tego kraju na niewielkim przecież akwenie.

Prawda jest taka, że Bruksela po prostu nie chce tego robić, pozorując jedynie walkę z problemem.

Zobacz także: Straszne nagranie! Tłum imigrantów tonie na oczach biernej załogi statku (WIDEO)

Teraz możesz szybko i wygodnie przeglądać aż sześć polskich serwisów informacyjnych na raz na nowej Platformie 5Portali+1.

Reporters.pl

Powiązane artykuły

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow