Iran wzywa do wojny przeciw Izraelowi! “To fałszywa nacja i brudny rozdział w historii”

By Dział: Armia i Wojna Polityka | 21 lutego 2017

Najwyższy przywódca duchowy Iranu ajatollah Ali Chamenei wezwał Palestyńczyków do powstania przeciwko Izraelowi – donoszą agencje.

Występując we wtorek na konferencji wspierającej Palestyńczyków irański przywódca porównał państwo żydowskie do “nowotworu, z którym muszą się oni ścierać aż do całkowitego wyzwolenia Palestyny”. Według niego, za 25 lat Izrael przestanie istnieć.

Chamenei nazwał też Żydów, “fałszywą nacją”, a utworzenie Izraela “brudnym rozdziałem historii, który zostanie zamknięty z błogosławieństwem Allaha” – podaje Associated Press. Ajatollah uważa, że Izrael został stworzony poprzez ściąganie Żydów z całego świata na Bliski Wschód, aby zajęli rdzennie palestyńskie ziemie.

“Za przyzwoleniem Allaha intifada wybuchnie w bardzo ważnym momencie i przyniesie porażkę reżimu uzurpatorów” – zapewnił Chamenei. Wezwał też wszystkich do wspierania terrorystycznych ataków organizacji Hamas i Hezbollah na Żydów. Nie zagroził jednak bezpośrednim atakiem militarnym Iranu na Izrael.


Ajatollah wygłosił to w obecności prezydenta Iranu Hasana Rouhaniego, przedstawicieli najwyższych władz Iranu i 80 delegacji organizacji wspierających Palestyńczyków.

Przypomnijmy, że tydzień temu minister obrony Izraela Awigdor Lieberman oświadczył, iż głównym problemem Bliskiego Wschodu nie jest konflikt między Izraelem i Palestyńczykami, ale Iran, który destabilizuje sąsiednie kraje, przemyca do nich broń i pieniądze dla terrorystów”.

Dwa dni temu również MSZ Arabii Saudyjskiej nazwał Iran “głównym sponsorem światowego terroryzmu, który chce zniszczyć obecny porządek na Bliskim Wschodzie”. Dodajmy, że w końcu stycznia Iran przeprowadził próbę rakietową, która zaniepokoiła też władze Stanów Zjednoczonych.


Zdaniem obserwatorów, administracja Donalda Trumpa może zrewidować międzynarodowe porozumienie z Iranem z lipca 2015 r., na mocy którego zniesiono wobec tego kraju sankcje w zamian za rezygnację Teheranu z uzyskania broni nuklearnej. Izrael był od początku przeciwny temu porozumieniu.

Czytaj także: Działania Trumpa wywołały wściekłość w Iranie. „Śmierć Ameryce!” – skandują tłumy

Teraz możesz szybko i wygodnie przeglądać aż sześć polskich serwisów informacyjnych na raz na nowej Platformie 5Portali+1.

Reporters.pl

Powiązane artykuły

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow