Duńczyk, który spalił Koran oskarżony o “bluźnierstwo przeciw islamowi”

By Dział: Przestępczość i Terror Społeczeństwo | 23 lutego 2017

To pierwszy od 46-ciu lat przypadek ścigania w Danii za bluźnierstwo.

The Independent przypomina, że 42-letni Duńczyk opublikował w grudniu 2015 r. na Facebooku film, na którym widać jak pali Koran – świętą księgę Islamu. Zrobił to w ramach akcji TAK – dla wolności, NIE – dla islamu.

Spalenie Koranu wywołało wtedy lincze i zamieszki w krajach muzułmańskich. Teraz duńskie władze postanowiły postawić mężczyznę przed sądem za obrazę uczuć religijnych i bluźnierstwo. Z paragrafu 140 duńskiego Kodeksu Karnego grożą mu za to 4 miesiące więzienia lub grzywna.

“Zdaniem prokuratury, w niektórych przypadkach palenie świętych ksiąg, takich jak Biblia czy Koran może być ze względu na okoliczności uznane za naruszenie klauzuli o bluźnierstwie, która obejmuje publiczną pogardę lub kpiny z religii” – oświadczył Jan Reckendorff z biura prokuratorskiego w Viborgu.


W historii Danii miały miejsce tylko 4 takie procesy o bluźnierstwo, ostatni w 1971 r. kiedy dwóch wydawców Radia Dania zostało oskarżonych o puszczenie w tej stacji piosenki szydzącej z chrześcijaństwa. Sąd ich jednak uniewinnił.

W 1946 r. dwie osoby zostały skazane za szydzenie z sakramentu Chrztu Świętego na balu maskowym w Kopenhadze, a w 1938 r. cztery inne osoby za rozklejanie antysemickich plakatów i ulotek.

W 2006 r. duńska prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie opublikowania przez gazetę “Jyllands-Posten” karykatur Mahometa. Śledztwa w sprawie szydzenia z chrześcijaństwa lub palenia Biblii są w Danii umarzane masowo.


Czytaj także: Zakaz rozdawania Koranu w Austrii! „Rozprawimy się z propagandą salafitów!”

Reporters.pl

Powiązane artykuły

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow