Drony “nauczyły się” latać bez GPS i sterowania! (WIDEO)

By Dział: Nauka i Odkrycia W popularnych | 23 lutego 2017

Przełomowego wynalazku dla samolotów bezzałogowych dokonała kompania Exyn Technologies.

Zbudowała ona wyposażonego w sztuczną inteligencję drona, który nie wymaga już zdalnego sterowania, ani satelitarnej nawigacji. Sam znajduje optymalną drogę do celu, unikając wszelkich przeszkód, które napotka.

Dzięki temu doskonale radzi sobie nawet w małych zamkniętych pomieszczeniach i może latać samodzielnie w nocy korzystając wyłącznie z własnych czujników. Wystarczy mu tylko podać dokąd ma dolecieć.

“Zbudować sztuczny intelekt dla dronów jest o wiele trudniej niż np. dla samochodów bez kierowcy” – przyznaje szef firmy Vijay Kumar. Drony przemieszczają się bowiem w trzech wymiarach, a to znaczy, że ciągle mogą natykać się na przeszkody, których nie ma na mapie. Ponadto muszą uwzględniać takie parametry jak ciężar ładunku, stan naładowania akumulatora i wiele innych.


Według wynalazcy, opracowane przez jego firmę oprogramowanie można zainstalować praktycznie na każdym dronie. Oznacza to więc przełom i znaczny postęp w lotach aparatów bezzałogowych.

Na przykład latające bezzałogowe taksówki, które już w lipcu br. pojawią się w Dubaju będą mogły obywać się bez sterowania z Ziemi. Wystarczy, że klient poda im cel.


Na filmie opublikowanym przez Exyn Technologies widać jak operator wskazuje dronowi taki cel, do którego ma dolecieć i ten natychmiast zaczyna budować sobie za pomocą czujników własną mapę pomieszczenia, a następnie wyznacza sobie optymalną trasę, omijając przeszkody i ludzi, którzy stają mu na drodze.


Zobacz także: Amerykanie pokazali niesamowity atak śmiercionośnego roju (WIDEO)

Teraz możesz szybko i wygodnie przeglądać aż sześć polskich serwisów informacyjnych na raz na nowej Platformie 5Portali+1.

Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow