Holandia odblokowała umowę stowarzyszeniową UE z Ukrainą!

By Dział: Gospodarka i Pieniądze Polityka | 24 lutego 2017

Niższa izba parlamentu Holandii ratyfikowała w piątek 24 lutego umowę stowarzyszeniową Unii Europejskiej z Ukrainą. Zatwierdzenie jej przez holenderski Senat będzie już podobno tylko formalnością. Tylko czy na pewno?

Dla władz w Kijowie to wielki dzień. Przypomnijmy bowiem, że Holandia – jako jedyny kraj w Europie – zablokowała tę kluczową umowę UE z Ukrainą po tym jak w kwietniu 2016 r. 61 proc. Holendrów wypowiedziało się w referendum przeciwko jej ratyfikacji.

W wyniku tego porozumienie nie mogło wejść w życie od 2014 r. kiedy to podpisał je w imieniu Ukrainy ówczesny premier Arsenij Jaceniuk. Teraz parlament Holandii postanowił jednak zgodzić się na umowę.

Holendrzy zmiękli po tym jak w grudniu ub. roku podpisano aneks, który zagwarantuje, że umowa stowarzyszeniowa nie oznacza otwarcia Ukrainie drogi do pełnego członkostwa w UE, ani nie gwarantuje jej pomocy wojskowej, choć przecież Unia i tak nie ma faktycznie żadnego wojska.


Jednak holenderski Senat zajmie się umową z Ukrainą dopiero po wyborach parlamentarnych w Holandii 15 marca br. I chociaż nie jest w stanie jej zablokować, to może skutecznie opóźniać jej wdrożenie.

Jest to dość prawdopodobne, biorąc pod uwagę, że w sondażach przedwyborczych zdecydowanie prowadzi antyimigrancka Partia Wolności Geerta Wildersa, która była jednym z inicjatorów wspomnianego referendum. Z drugiej jednak strony obecne wybory nie obejmują Senatu, więc pozostanie on w obecnym składzie.

Może się natomiast okazać, że nie będzie już czego ratyfikować, gdyż Partia Wolności chce kolejnego referendum – tym razem w sprawie wyjścia samej Holandii z Unii Europejskiej. Zobacz: Skrajna prawica na czele sondaży w Holandii. „Dość marokańskich szumowin!”


Czytaj także: Kanclerz Austrii wzywa do zniesienia sankcji wobec Rosji!

Nowa Platforma 5Portali+1 – przeglądaj wygodnie aż sześć polskich serwisów informacyjnych na raz!

Reporters.pl

Powiązane artykuły

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow