Szef wywiadu wojskowego Rosji GRU zmartwychwstał i… zmarł ponownie! Zombie?

By Dział: Ciekawostki | 24 lutego 2017

Na kilku rosyjskich i ukraińskich portalach internetowych pojawiła się informacja o nagłej śmierci w Moskwie generała Nikołaja Sierguna – szefa wywiadu wojskowego Rosji GRU.

Informacja zdumiewająca, biorąc pod uwagę, że szef GRU owszem, zmarł nagle pod Moskwą, ale ponad rok temu – 3 stycznia 2016 r. Jak widać, po śmierci zmienił imię z Igor na Nikołaj i najwyraźniej zmartwychwstał, żeby umrzeć ponownie.

Wiadomość opublikowały rosyjskie portale Podvodka.info, Kompomat1.info, OK.ru i kilka innych, a za nimi kilka portali ukraińskich oraz kaukaski portal Kavkazcenter. Publikują też zdjęcie Sierguna, na którym widać, że jest to ta sama osoba.

Teraz zaczyna się wycofywanie na gwałt tej informacji z kolejnych serwisów. Skąd nagle pojawiła się taka wiadomość? Najwyraźniej ktoś kogoś postanowił “wpuścić w kanał”, a inni zaczęli bezkrytycznie to powtarzać.


Niewykluczone też, że jakieś służby postanowiły przetestować jak głęboko sięga w obecnym natłoku informacji pamięć opinii publicznej i samych dziennikarzy i na ile możliwe jest manipulowanie nią nawet w przypadku głośnych zdarzeń, o których trąbiły przecież wcześniej wszystkie media na całym świecie. I widać, że można…

Przypomina to sytuację z września ub. roku, kiedy to wielki i szanujący się polski portal, którego wymieniania z nazwy mu oszczędzimy, opublikował informację o “zatrzymaniu na Ukrainie separatysty, który chciał utworzyć Polską Republikę Ludową”.

Wzbudziło to entuzjazm części czytelników, tyle że okazało się, iż chodzi bynajmniej nie o “Polską”, tylko o “Poleską” republikę ludową. Najwyraźniej niektórzy dziennikarze nie słyszeli o istnieniu tuż za naszą wschodnią granicą takiej krainy jak Polesie.


Czytaj także: Szpiegostwo „a la russe”. Służby Putina podsłuchiwały się nawzajem przy pomocy… samowara z logo FSB!

Nowa Platforma 5Portali+1 Przeglądaj wygodnie aż sześć polskich serwisów informacyjnych na raz!

Reporters.pl

Powiązane artykuły

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow