Van Gogh sprzed 38 tys. lat! Odkryto najstarsze obrazy świata (FOTO)

By Dział: Historia Nauka i Odkrycia W popularnych | 27 lutego 2017

O sensacyjnym znalezisku donosi “The Independent”.

Prawdopodobnie są to najstarsze rysunki wykonane przez człowieka, jakie dotychczas udało się odkryć. Natrafiono na nie w czasie wykopalisk w Dolinie Wezery na południowym zachodzie Francji. Grawerunki na skałach przedstawiają mamuty i tury.

Badanie metodą radiowęglową ustaliło, że mają 38 tys. lat. Wprawdzie w Hiszpanii znaleziono wcześniej rysunek ludzkiej sylwetki, który może być o ok. 5 tys. lat starszy, ale jego datowanie zostało zakwestionowane. Z tego samego okresu co francuskie rysunki pochodzi też znaleziona w południowych Niemczech figurka kobiety.

kultura_oryniacka2


Obrazy na 16-tu kamieniach w Dolnie Wezery wykonano techniką pikselową, trochę tak jak powstają obrazy telewizyjne i komputerowe. W podobnej technice pointylizmu tworzył m.in. znany XIX-wieczny malarz Vincent van Gogh.

Archeolodzy twierdzą, że Dolinę Wezery zamieszkiwały niegdyś ludy tzw. kultury oryniackiej. Znamy ją głównie z zachowanych narzędzi z kości i rogu, z kultu grzebania zmarłych, budowania pierwszych trwałych domostw i wytwarzania pierwszych przedmiotów ozdobnych, w tym właśnie figurek kobiecych oraz malarstwa naskalnego.


kultura_oryniacka1


Mimo, że są to proste obrazy to wyraźnie widać, że dawny artysta umiał dobrze kontrolować proporcje i oddawać kształty. “W tym przypadku nie tyle ważny jest ostateczny efekt, co sama koncepcja artysty, żeby rysować te kształty z pojedynczych punktów” – podkreśla autor odkrycia, prof. Randall White, antropolog z Uniwersytetu Nowojorskiego.

kultura_oryniacka3

Czytaj także: Odkryto, która cywilizacja jest najstarsza na Ziemi

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow