Etna się obudziła i zieje magmą! Zderzenie lawy z wodą. A może… grill na roztopionym żelazie? (WIDEO)

By Dział: Ciekawostki W popularnych | 28 lutego 2017

Wulkaniczne żywioły w akcji.

Na Sycylii nastąpiła gwałtowna erupcja wulkanu Etna. Gorąca lawa wylewa się z południowo – wschodniego krateru, co pewien czas eksplodują wyrzucane z niego w powietrze wulkaniczne bomby. Wygląda to bardzo groźnie, ale jak zapewniają włoskie służby – nie ma na razie zagrożenia dla pobliskich miejscowości.

Dodajmy, że w odległości zaledwie 5 km od wulkanu mieszka 78 osób, ale już w promieniu 30 km – ponad milion. Etna jest obecnie najwyższym i największym w Europie stożkiem wulkanicznym. Jej wysokość to 3340 m.

W greckiej mitologii Etna powstała po tym jak Zeus pokonał potwora Tyfona przywalając go górą, a erupcje wulkanu to płomienie jakie wyziewa wściekłe uwięzione monstrum. W innym micie – znajduje się tam jedna z kuźni Hefajstosa – boga ognia i kowali.


Z kolei na Hawajach w czasie niedawnej erupcji wulkanu Kilauea na Big Island udało się sfilmować unikalne sceny zderzenia dwóch żywiołów – wlewania się gorącej lawy do oceanu. Niesamowity widok przyciąga turystów, choć władze ostrzegają, że podziwianie tych niezwykłych zjawisk z bliskiej odległości jest niebezpieczne.Dla niektórych gorący żywioł to jednak codzienna rutyna. W jednej z hut robotnicy wpadli na pomysł wykorzystania roztopionej hutniczej surówki do… grillowania.

Zobacz także: „Meksykański Wezuwiusz” eksplodował! Przebudzenie groźnego giganta (WIDEO)

Nowa Platforma 5Portali+1 Przeglądaj wygodnie aż sześć polskich serwisów informacyjnych na raz!

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow