Kurdystan faktycznie stał się państwem! Dostał 3 mld USD i kontrakty na ropę z Rosją

By Dział: Gospodarka i Pieniądze Polityka | 28 lutego 2017

Irak stracił kontrolę nad swoimi złożami i infrastrukturą na kurdyjskim terytorium.

Iracki Kurdystan otrzymał 3 mld USD od międzynarodowych i rosyjskich koncernów naftowych jako przedpłatę za dostawy ropy ze swojego terytorium – donosi Reuters, powołując się na ministra zasobów naturalnych rządu Autonomii Kurdyjskiej w Iraku Aszti Hawramiego.

Zawarte w Londynie kontrakty z Kurdami podpisał m.in. rosyjski koncern energetyczny Rosnieft, a także koncerny Vitol, Petraco i Glencore. Porozumienie z Rosjanami oprócz dostaw ropy przewiduje m.in. wspólne poszukiwania nowych złóż oraz współpracę w zakresie wydobycia, rozbudowy infrastruktury naftowej i handlu surowcami energetycznymi.

“Te kontrakty wzmocnią naszą sytuację finansową. Dzięki temu będziemy w stanie sfinansować koszty wydobycia i rozbudować naszą własną infrastrukturę” – cieszy się kurdyjski minister.


Podpisanie przez Rosję i światowe koncerny kontraktów z irackim Kurdystanem z pewnością bardzo zaniepokoiło Turcję, która prowadzi otwartą wojnę z Kurdami, dążącymi do oderwania od tego kraju części zamieszkiwanego przez nich terytorium. W Turcji nieustannie dochodzi do zamachów i ataków bojówek kurdyjskich na tureckie wojsko i policję.

Dodajmy, że wcześniej Niemcy wznosiły masowe dostawy uzbrojenia dla Kurdów w Iraku. Obejmują one nowoczesne karabiny, amunicję, pojazdy opancerzone i pociski przeciwpancerne. Już wcześniej – w latach 2014-2015 Niemcy dostarczyli Kurdom łącznie 2 tys. ton sprzętu wojskowego. Do Kurdystanu wysłano też 150 niemieckich doradców wojskowych.

Przypomnijmy, że Kurdowie wznowili walkę zbrojną o oderwanie się od Turcji w połowie 2015 r. po trwającym 2,5 roku rozejmie. Konflikt zbrojny trwa od 1984 r. i pochłonął już kilkadziesiąt tysięcy ofiar po obu stronach.


Jednak 3 kolejne powstania kurdyjskie wybuchały jeszcze przed II wojną światową, kiedy Turcja pozbawiła Kurdów ich praw jako mniejszości narodowej i zakazała im rozmawiać we własnym języku. Z kolei próba utworzenia państwa kurdyjskiego w Iranie w 1946 r. została krwawo stłumiona przez irańską armię.

Natomiast w Syrii wspierani przez Amerykanów Kurdowie walczą o swoją niepodległość praktycznie ze wszystkimi: z Państwem Islamskim, syryjską armią Asada, opozycyjną proturecką Wolną Armią Syrii, Syryjskim Frontem Wyzwolenia Islamu, fundamentalistami z Dżabhat an-Nusra i szyickim Hezbollahem.

Czytaj także: Rzadki widok: terrorysta Państwa Islamskiego poddaje się oddziałowi Kurdów (WIDEO)

Reporters.pl

Powiązane artykuły

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow