330 oskarżonych! W Turcji ruszył proces – gigant

By Dział: Polityka Przestępczość i Terror | 28 lutego 2017

Takiego procesu jeszcze nie było.

W więzieniu Sincan pod Ankarą rozpoczął się największy z dotychczasowych procesów uczestników nieudanego zamachu stanu w lipcu ubiegłego roku – donoszą agencje. Na ławie oskarżonych zasiadło 330 osób. W większości są to studenci szkół oficerskich, którzy brali udział w tym przewrocie.

Postawiono im zarzuty zabójstw, próby obalenia porządku konstytucyjnego i udziału w organizacji terrorystycznej, a także utrzymywania kontaktów ze zbiegłymi po zamachu stanu za granicę oficerami, którzy zdaniem tureckich władz współpracują z mieszkającym w USA tureckim dysydentem Fethullahem Gulenem oskarżanym przez Ankarę o zorganizowanie tego puczu.

Przypomnijmy, że głównymi hasłami, pod którymi armia turecka chciała siłą przejąć władzę w kraju była walka z potężną korupcją, przywrócenie demokracji i odsunięcie od władzy konserwatywnego islamskiego prezydenta Recepa Erdogana.


Rozprawa odbywa się w specjalnie zbudowanej w tym celu zabezpieczonej sali na prawie 1600 osób. Przed budynkiem stoi armatka wodna, a nad zebranymi rodzinami sądzonych krążą drony z kamerami. 243-ch oskarżonych jest tam dowożonych z aresztów, a pozostali odpowiadają z wolnej stopy. Wszystkim grozi dożywotnie więzienie.

Przypomnijmy, że nieudany, a może wręcz sprowokowany zamach stanu tureckie władze wykorzystały jako pretekst do totalnej rozprawy z całą opozycją w kraju. Aresztowano łącznie ponad 43 tys. osób, a masowe czystki w administracji, wojsku, na uczelniach, w sądach i mediach doprowadziły do wyrzucenia z pracy kolejnych 100 tys.

Do więzień trafili dziennikarze, opozycyjni politycy, wykładowcy, pozamykano niezależne redakcje i organizacje pozarządowe, a prezydent Erdogan zapowiedział przywrócenie kary śmierci. Odrzuca on jakąkolwiek krytykę ze strony UE i USA dotyczącą łamania praw człowieka i demokracji i jednocześnie zacieśnia swoją współpracę z Rosją.


Czytaj także: UE zamraża rozmowy o członkostwie Turcji! W odwecie Erdogan zaleje Europę milionami uchodźców?

Reporters.pl

Powiązane artykuły

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow