Etna coraz groźniejsza! Paraliż i zadymienie południa Europy? (WIDEO, FOTO)

By Dział: Katastrofy | 1 marca 2017

Gwałtowna erupcja wulkanu Etna na Sycylii grozi chaosem komunikacyjnym i silnym zadymieniem Bałkanów – alarmują służby meteo.

Jak podaje serwis BPEarthWatch erupcja Etny, która rozpoczęła się w poniedziałek, wyrzuca do atmosfery ogromne ilości pyłu wulkanicznego, który wiatry spychają nad południowe Włochy i dalej nad Bałkany.

Chmura może pokryć całą Albanię, Bułgarię, północną Grecję, część Rumunii i dotrzeć w końcu tygodnia aż nad Morze Czarne. W jej zasięgu znajdą takie duże miasta jak Sofia, Bukareszt, Saloniki i Tirana. Zdaniem ekspertów, może to spowodować paraliż ruchu lotniczego w tym regionie i wpłynąć na pogodę, wywołując zanieczyszczenie powietrza i zadymienie.

Etna_dym-zagrozenie1


Rzecznik brytyjskiego lotniska Gatwick potwierdził już w rozmowie z Daily Express, że linie lotnicze mogą zostać zmuszone do odwołania lotów nad tym obszarem i zmiany tras samolotów. Jednak rzecznik British Airways uspokaja, że erupcja nie wpływa na razie na pogorszenie komunikacji lotniczej. “Na tę chwilę nie ma ona wpływu na loty” – zapewnia.

“Wiatry na dużych wysokościach będą przesuwać popiół wulkaniczny na północny wschód. Najgorsze skutki mogą mieć miejsce w południowych Włoszech” – oceniają z kolei eksperci.


Zobacz erupcję wulkanu i czytaj o nim więcej: Etna się obudziła i zieje magmą! (WIDEO)

Nowa Platforma 5Portali+1 Przeglądaj wygodnie aż sześć polskich serwisów informacyjnych na raz!

Reporters.pl

Powiązane artykuły

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow