Niesamowite złudzenie! Te truskawki wcale nie są czerwone (FOTO)

Nie ma w nich ani jednego czerwonego piksela. A jednak widzimy, że są czerwone. Jak to możliwe? To nie jedyne złudzenie optyczne autorstwa japońskiego psychologa prof. Akiyoshi Kitaoka. Kolejne są równie zdumiewające.

“Cały ten obrazek jest wykonany wyłącznie z pikseli niebiesko-zielonych i szarych. Jeśli je wyizolujemy z obrazka i umieścimy na białym tle – będą takiego szarego koloru jak kwadraty po prawej stronie. Mimo to na obrazku widzimy je jako czerwone.

Cała sztuczka polega właśnie na tle i jest przykładem tzw. zjawiska dostosowania barwnego, zwanego też stałością kolorów – tłumaczy Bevil Conway, ekspert z Narodowego Instytut Okulistycznego.

“Autor tego obrazka wykonał go tak, żeby zdawało się, iż znajduje się on w niebieskim oświetleniu. Nasze oko reaguje na to w ten sposób, że natychmiast usuwa niebieski składnik z każdego piksela obiektu i w ten sposób tworzy się złudzenie koloru czerwonego” – wyjaśnia ekspert.


A jeśli ktoś nie wierzy to niech zada sobie pytanie, czy widzi taki sam kolor tego samego czerwonego jabłka w jasny dzień, o zmierzchu i w nocy. A oto inne zdumiewające złudzenia optyczne, m.in. okręgi, które “zaczynają się kręcić” kiedy spuszczamy z nich wzrok, choć w rzeczywistości są zupełnie nieruchome.

zludzenia_optyczne


zludzenia_optyczne4


zludzenia_optyczne1

Zobacz także słynne złudzenie optyczne, które wywołało wielkie zamieszanie w Internecie w ubiegłym roku, gdzie jedni ludzie widzą na tym samym obrazku zupełnie inny kolor sukienki niż inni.

Nowa Platforma 5Portali+1 Przeglądaj wygodnie aż sześć polskich serwisów informacyjnych na raz!

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow