Wybuch w kopalni pod Lwowem! Wielka liczba ofiar

By Dział: Katastrofy | 2 marca 2017

Potężna eksplozja wstrząsnęła w czwartek kopalnią “Stiepnaja” w Głuchowie w Obwodzie Lwowskim.

Do wybuchu doszło na poziomie 550 m. Według napływających informacji, nie żyje co najmniej 11-tu górników, a 7-miu zostało rannych. Jednak nadal nieznany jest los 24-ch osób zasypanych pod ziemią. Eksperci obawiają się więc, że zabitych może być więcej.

Na miejscu pracują ratownicy z Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Powołano sztab operacyjny. Rannych udało się już wydobyć na powierzchnię. Dwóch z nich ma rozległe poparzenia, a 5-ciu – ciężkie rany – poinformował szef ukraińskiego Niezależnego Związku Zawodowego Górników Michaił Wołyniec, który potwierdza też liczbę 11 zabitych.

Łącznie w kopalni pracowało w tym czasie 172-ch górników, z których co najmniej 34-ch znajdowało się w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca, gdzie doszło do katastrofy. Oficjalnie przyczyn eksplozji na razie nie podano. Mówi się jednak, że ok. godziny 12:25 wybuchł metan.


Premier Ukrainy Wołodymyr Grojsman przerwał natychmiast wszystkie swoje spotkania i pilnie poleciał do Głuchowa, a wraz z nim minister energetyki Igor Nasalik i szef służb ratunkowych Nikołaj Czeczetkin.

Policja apeluje do zbierającego się przed bramą tłumu rodzin górników, aby nie utrudniał dojazdu karetek pogotowia i samochodów służb ratunkowych. Przypomnijmy, że już od dawna górnicy w Obwodzie Lwowskim protestowali i strajkowali przeciwko fatalnym warunkom pracy zagrażającym ich bezpieczeństwu oraz przeciwko niewypłacaniu im na czas pensji.

Dodajmy, że do eksplozji w kopalni “Stiepnaja” doszło w czasie kiedy i tak sytuacja wokół ukraińskiego węgla jest napięta. Zaczyna go w kraju brakować z powodu blokady dostaw z Donbasu prowadzonej przez weteranów ukraińskiej armii przeciwnych kupowaniu węgla od separatystów.


Czytaj o tym więcej: Ukraina wprowadzi stan wyjątkowy? Węgla zostało na 2 tygodnie

Nowa Platforma 5Portali+1 Przeglądaj wygodnie aż sześć polskich serwisów informacyjnych na raz!

Reporters.pl

Powiązane artykuły

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow