Oszaleli? Niemiecka kancelaria chce pozwać Polaków za “bezprawne użycie wizerunku Hitlera”!

By Dział: Historia Społeczeństwo | 3 marca 2017

Chodzi o akcję z mobilnym billboardem, który ma przypominać o tym, że obozy koncentracyjne z II wojny były niemieckie.

Samochód z tablicą “Death Camps Were Nazi German”, który na początku lutego wyruszył z Polski, przejechał już ponad 3 tys. km po Niemczech, Belgii i Wielkiej Brytanii i obecnie wraca do kraju. Inicjatorzy akcji – pierwszej lecz nie ostatniej – zorganizowali ją w reakcji na ciągłe używanie przez zachodnie, w tym niemieckie media, sformułowania “polskie obozy koncentracyjne”.

“Przygotowujemy się do akcji, która będzie później przeprowadzana w całej Europie i Stanach Zjednoczonych. Fundacja Tradycji Miast i Wsi zbiera środki, szukamy też osób, które mogłyby nas wspomóc” – mówi pomysłodawca akcji Paweł Soja cytowany przez TVP Info.

Okazuje się jednak, że wielu niemieckim dziennikarzom i środowiskom usiłującym zafałszować i zatrzeć prawdę o niemieckim ludobójstwie akcja ta bardzo się nie spodobała. Media usiłowały pomijać ją milczeniem, a w końcu ktoś wpadł na pomysł, aby pozwać Polaków za… “bezprawne użycie wizerunku Adolfa Hitlera”!


Fundacja dostała właśnie od jednej z niemieckich kancelarii prawnych list, w którym zarzuca się organizatorom akcji bezprawne wykorzystywanie grafiki z nazistowskim niemieckim przywódcą. Chodzi o podobieństwo tej grafiki do okładki książki Timura Vernesa “On wrócił”.

Dodajmy, że wcześniej niemiecka telewizja ZDF, która przegrała proces o użycie określenia “polskie obozy zagłady Majdanek i Auschwitz”, przeprosiła wprawdzie więźnia Auschwitz Karola Tenderę, który ją za to pozwał, ale zrobiła to w taki sposób aby nie było za bardzo wiadomo o co chodzi i w słabo widocznym miejscu.

Teraz z kolei Niemcy zamierzają oficjalnie bronić prawa do wizerunku Adolfa Hitlera. Niemieckim prawnikom gratulujemy wrażliwości, taktu i swoistego absurdalnego poczucia humoru. Tyle, że oni chyba zupełnie na poważnie zamierzają bronić swojego prawa do hitlerowskiego wąsika i grzywki.


Czytaj także: BBC: Bez polskich maszynistów nie byłoby Holokaustu

Nowa Platforma 5Portali+1 Przeglądaj wygodnie aż sześć polskich serwisów informacyjnych na raz!

Reporters.pl

Powiązane artykuły

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow