“Trzeci Rzym” się wali! Islamskie patrole wyszły na ulice Moskwy (WIDEO)

By Dział: Społeczeństwo W popularnych | 3 marca 2017

Dla prawosławnych mieszkańców rosyjskiej stolicy to szok. Co na to Cerkiew?

Szariackie patrole wyszły na ulice Moskwy, aby walczyć o czystość religijną. Zaczepiają osoby pijące alkohol, “zbyt skąpo lub wyzywająco ubrane kobiety”, palących papierosy, ale nawet kierowców niewłaściwie parkujących samochody. Napominają ich, że naruszają zasady islamu.

Na nagraniach z akcji “Stop Haram”, którą kieruje muzułmański działacz Isłam Ismaiłow widać, że szariackie patrole zatrzymują nie tylko swoich współwyznawców – muzułmanów, ale także zwykłych Rosjan. Reakcje ludzi są zróżnicowane – muzułmanie często przyznają się do winy i obiecują poprawę, ale niektórzy reagują agresją.

Islamskim patrolom grożono już nawet bronią, ale Ismaiłow zapewnia, że “jest gotów umrzeć za islam”. Rosyjska policja nie reaguje. Co ciekawe, Ismaiłow rozpoczął swoją akcję od walki ze złym parkowaniem, więc policja była nawet zadowolona. Teraz jednak przerzucił się na sferę obyczajową.


Również rosyjska Cerkiew prawosławna nie zabrała na razie głosu w sprawie pojawienia się na ulicach Moskwy natarczywych krzewicieli islamu. Nie ulega jednak wątpliwości, że coś takiego w stolicy rosyjskiego prawosławia nie może nie budzić zaniepokojenia tamtejszych hierarchów.

Już wcześniej między władzami obu wyznań dochodziło do ostrych spięć o kwestię historycznej tożsamości Rosji. Prawosławny patriarcha Cyryl przypominał o “cierpieniu Rosjan pod brzemieniem tatarsko-mongolskim”, które w końcu zrzucili.


Z kolei lider muzułmanów Rosji Damir Muheddinow nazywał to “szerzeniem ciemnych mitów” i zauważał, że państwo rosyjskie w ogóle by nie powstało, gdyby nie mongolskie tradycje Złotej Ordy.


Przypomnijmy, że w 12-milionowej Moskwie mieszka obecnie nawet 5 mln muzułmanów – to ich największe skupisko w Europie. Ich liczba ciągle rośnie, w miarę nieustannego napływu do stolicy kolejnych dziesiątków tysięcy nielegalnych imigrantów z krajów Azji Środkowej i Kaukazu. Półtora roku temu w Moskwie otwarto też jeden z największych meczetów w Europie.

Dodajmy, że wcześniej tzw. policja szariatu pojawiła się także na ulicach szeregu zachodnich miast. Czytaj: Niemcy legalizują Policję Szariatu! Islamiści przejmą kontrolę nad ulicami (FOTO).

Czytaj także: „Zamelduję u siebie 9 tys. Chińczyków i sprzedam im czołg”. W Rosji mają nowy pomysł na biznes (FOTO)

Nowa Platforma 5Portali+1 Przeglądaj wygodnie aż sześć polskich serwisów informacyjnych na raz!

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow