Upał na Antarktydzie! Jeśli się roztopi morza podniosą się o 60 m

W argentyńskiej stacji badawczej “Esperanza” na Antarktydzie zarejestrowano rekordowo wysoką temperaturę. Ta groźna anomalia na lodowym kontynencie może oznaczać bardzo poważne kłopoty dla całego świata.

Przypomnijmy, że Antarktyda to potężny lodowy rezerwuar – zamrożonych tu jest 90 proc. światowych “zapasów” słodkiej wody. Gdyby się roztopiły poziom mórz na całym świecie wzrósłby aż o 60 m, co oznaczałoby globalną katastrofę na niewyobrażalną skalę.

Tymczasem z pomiarów na stacji “Esperanza”, które Światowa Organizacja Meteorologiczna ONZ (WMO) przeanalizowała i ujawniła dopiero teraz wynika, że w dniu 24 marca 2015 r. temperatura na Półwyspie Antarktycznym wynosiła 17,5 stopnia Celsjusza powyżej zera!

Taka temperatura to w warunkach Antarktydy skrajny upał, biorąc pod uwagę, że normalne wahania temperatury występują tam w przedziale minus 10 – minus 60 stopni, a rekordowa ujemna temperatura to minus 89,2 stopnia na dawnej radzieckiej stacji polarnej “Wostok”.


“Tak wysoka temperatura, którą dzisiaj ogłosiliśmy, to absolutny rekord tego, co udało się zmierzyć na Antarktydzie. To może być zapowiedź dalszych zmian klimatycznych” – przyznaje prof. Randy Cerveny z Uniwersytetu w Arizonie. Jego zdaniem, “pierwsze poważne oznaki zmian klimatu pojawią się właśnie w rejonie ziemskich biegunów – południowego i północnego”.

Ale to nie koniec – naukowcy podali bowiem także pomiar z 30 stycznia 1982 r. z wyspy Signy na Orkadach Południowych, gdzie – jak się okazuje – 30 stycznia 1982 r. temperatura wyniosła 19,8 stopnia powyżej zera. To absolutny rekord na obszarach na południe od 60 stopnia szerokości południowej.


Jednocześnie uczeni podali, że w ciągu ostatnich 50-ciu lat średnia temperatura na Antarktydzie wzrosła aż o 3 stopnie, czyli 3-krotnie bardziej niż średnia temperatura na całej Ziemi.


Czytaj także: Antarktyda się rozłupuje! Lodowiec wielkości województwa runie do wody. Wzrośnie poziom mórz (FOTO)

Nowa Platforma 5Portali+1 Przeglądaj wygodnie aż sześć polskich serwisów informacyjnych na raz!

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow