W USA zbudowali aparat pozwalający śledzić i porównywać ludzkie myśli! Politycy zachwyceni?

O niesamowitej technologii, która wkrótce może wtargnąć do naszych mózgów donosi Scientific Reports.

Gruba badaczy z Drexel University w Filadelfii skonstruowała urządzenie, które śledzi przemieszczanie się cząsteczek hemoglobiny w układzie krwionośnym ludzkiego mózgu. Spektroskop podczerwieni pozwala porównywać, czy poszczególni ludzie myślą podobnie, czy się rozumieją i zgadzają ze sobą.

Testy na ochotnikach, którzy pozwolili aby uczeni “podsłuchiwali ich myśli”, dały rewelacyjne rezultaty. Eksperyment z udziałem dwóch Turków i Amerykanina polegał m.in. na tym, że mieli oni opowiadać sobie nawzajem różne historie ze swojego życia, raz po turecku, a raz po angielsku. W tym czasie spektroskop śledził molekuły hemoglobiny w ich głowach.

Okazało się, że wykresy aktywności w poszczególnych partiach ich mózgów pokrywały się dokładnie tylko wtedy kiedy opowiadający mówił w języku zrozumiałym dla słuchającego. W pozostałych przypadkach aktywność mózgów wyglądała odmiennie.


“W świecie, w którym żyjemy, człowiek nieustannie wchodzi w interakcję z bliźnimi. Teraz mamy urządzenie, które pozwala stwierdzić jak pracuje mózg w czasie wykonywania różnych codziennych zadań, w tym w czasie rozmowy z innymi ludźmi” – mówi prof. Hasan Ayaz z Drexel University.

Według niego, o czymś takim marzyli od dawna neurofizjolodzy całego świata, pragnący znaleźć sposób na rozszyfrowywanie myśli poszczególnych ludzi. Dotychczas udawało im się jedynie śledzić w mózgach proste odpowiedzi na pytania: “tak” lub “nie”. Teraz otwierają się przed nimi niesamowite możliwości.


Wystarczy, że rozmawiającym nałoży się na głowy spektroskopy i natychmiast będzie wiadomo, czy ludzie ci myślą podobnie, czy rozumieją się nawzajem i czy się ze sobą zgadzają.


Praktyczne zastosowanie tych urządzeń nasuwa się niemal natychmiast – pozwolą one np. na ocenianie czy studenci i uczniowie dobrze rozumieją nauczyciela lub wykładowcę, a także będą bardzo pomocne przy nauce języków.

Najbardziej jednak z tego wynalazku ucieszą się chyba politycy. Teraz będą mogli dzięki niemu sprawdzać na ile ich argumenty są w stanie skutecznie przekonać ich wyborców i jak bardzo się oni z nimi zgadzają. Ciekawe kiedy zobaczymy pierwsze spektroskopy wydawane uczestnikom wieców politycznych i debat publicznych?

Czytaj także: Amerykanie wyhodowali naczynia krwionośne w sztucznych mózgach! (WIDEO)

Nowa Platforma 5Portali+1 Przeglądaj wygodnie aż sześć polskich serwisów informacyjnych na raz!

Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow