Unia Europejska wprowadzi wizy dla Amerykanów!

By Dział: Polityka Społeczeństwo | 4 marca 2017

Jeśli oni nadal żądają wiz od Polaków, Rumunów i Bułgarów – poniosą konsekwencje.

Parlament Europejski wezwał Komisję Europejską do wprowadzenia wiz dla obywateli Stanów Zjednoczonych uzasadniając to koniecznością zapewnienia “pełnej wzajemności wizowej między UE i USA”.

Jak czytamy na stronie Parlamentu Europejskiego, “w sytuacji, gdy Waszyngton nadal odmawia prawa do bezwizowego wjazdu do USA obywatelom pięciu krajów Unii Europejskiej, Komisja Europejska jest prawnie zobowiązana do tymczasowego przywrócenia obowiązku wizowego dla obywateli USA”.

Taką opinię wyrazili eurodeputowani, którzy przyjęli w czwartek rezolucję wzywającą Komisję do podjęcia odpowiednich działań prawnych w ciągu dwóch miesięcy. Rezolucję opracowała parlamentarna Komisja wolności obywatelskich, sprawiedliwość i spraw wewnętrznych.


Przypomnijmy, że obywatele Polski, Rumunii, Bułgarii, Chorwacji i Cypru nadal potrzebują wizy by udać się do Stanów Zjednoczonych, pomimo że obywatele amerykańscy mogą podróżować bez wiz do wszystkich krajów UE.

Tymczasem w Unii obowiązuje tak zwany mechanizm wzajemności wizowej. Polega on na tym, że Komisja Europejska powiadamia państwo spoza UE o stwierdzeniu braku wzajemności wizowej i żąda jej wprowadzenia. Jeśli kraj ten nie zniesie wiz wobec obywateli krajów Unii w ciągu kolejnych 24 miesięcy, UE może przywrócić na rok wizy wobec tego kraju.

Działania te powinna podjąć Komisja Europejska, a zatwierdza je Parlament Europejski i Rada Europejska. Komisja zawiadomiła już USA o braku wzajemności 12 kwietnia 2014 r., powinna więc była podjąć kolejne działania przed 12 kwietnia 2016 r., a jednak nie zrobiła tego pomimo wielokrotnych apeli Parlamentu Europejskiego.


W kwietniu 2014 r. Komisja Europejska stwierdziła też łamanie zasady wzajemności ruchu bezwizowego przez Australię, Japonię, Brunei i Kanadę. Wymusiło to zniesienie wiz przez trzy pierwsze z tych państw, natomiast Kanada wymaga ich jeszcze od obywateli Bułgarii i Rumunii, ale obiecuje ich zniesienie do 1 grudnia 2017 r.

Czytaj także: Granice „braterstwa”? 78 proc. Rosjan chce wprowadzić wizy dla Białorusinów!

Nowa Platforma 5Portali+1 Przeglądaj wygodnie aż sześć polskich serwisów informacyjnych na raz!

Reporters.pl

Powiązane artykuły

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow