Czerwony Smok otwiera oczy! Chiny znoszą blokadę Internetu

By Dział: Polityka Społeczeństwo | 5 marca 2017

Wydarzenie, które może zmienić życie co 5-go mieszkańca Ziemi, pozostało niezauważone przez większość mediów.

Wysoki rangą funkcjonariusz chińskich władz wezwał do zniesienia przez Chiny blokady zagranicznych stron internetowych i serwisów społecznościowych oraz odblokowania chińskich stron dla odbiorców z zagranicy. Wiceszef chińskiej Politycznej Rady Konsultacyjnej Luo Fuhe zaapelował aby zrobić to jak najszybciej.

Według niego, niepotrzebna blokada w Internecie źle wpływa na rozwój kraju i przeszkadza w pracy uczonym, a uczniom i studentom – w nauce. Chiński polityk zauważył, żeby aby śledzić postępy światowej nauki chińscy uczeni muszą często jeździć do Hongkongu, gdzie Internet nie jest blokowany, albo w ogóle wyjeżdżać za granicę.

Z kolei przebywając na zagranicznych stypendiach i delegacjach naukowcy, studenci i urzędnicy muszą wracać przed terminem do kraju, gdyż nie mogą z zagranicy dostać się na własne serwery z pracami naukowymi i dokumentami.


“Żeby otworzyć z Chin stronę Organizacji do spraw Wyżywienia i Rolnictwa ONZ trzeba czekać 20 minut, a strony zachodnich uniwersytetów ładują się czasem nawet godzinę” – narzeka chiński polityk.

Jak zauważa BBC, dotychczas żaden wysoki rangą funkcjonariusz komunistycznych Chin nie odważył się zakwestionować publicznie zasadności blokowania Internetu i zniesienia cenzury politycznej w sieci. Tymczasem oświadczenie Luo Fuhe jest szeroko rozpowszechniane przez chińskie media państwowe.

Ponieważ w tym kraju nie zdarza się, żeby przedstawiciel władz występował z własnej inicjatywy z podobnymi pomysłami, zachodni eksperci przypuszczają, że jest to przygotowanie gruntu do zniesienia przez Chiny cenzury w Internecie i testowanie reakcji społeczeństwa na tę propozycję.


Przypomnijmy, że władze Chin blokują swoim obywatelom dostęp do wielu zagranicznych serwisów informacyjnych i społecznościowych, a szczególnej cenzurze podlegają wszystkie informacje dotyczące okupowanego przez Chiny Tybetu i drażliwych kwestii związanych z niepodległością Tajwanu.

Według raportu organizacji praw człowieka Freedom House, Chiny są państwem stosującym najbardziej zaawansowane na świecie technologie blokowania Internetu, zdecydowanie wyprzedzając pod tym względem Iran czy Syrię.

Chińska cenzura w Internecie od dawna jest też inspiracją i przykładem dla wprowadzania podobnych ograniczeń przez służby specjalne Rosji i Białorusi. Teraz Władimir Putin będzie musiał poszukać sobie innych wzorców w tym zakresie.

Może przydadzą się rozwiązania komunistycznej Korei Północnej? Ale nawet ona ma z tym ostatnio pewne problemy: Błąd zabezpieczeń – można zobaczyć Internet Korei Północnej! Aż trudno uwierzyć co tam jest.

Czytaj także: USA oddają kontrolę nad światowym Internetem Rosji i Chinom! Donald Trump protestuje

Nowa Platforma 5Portali+1 Przeglądaj wygodnie aż sześć polskich serwisów informacyjnych na raz!

Reporters.pl

Powiązane artykuły

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow