Białoruski protest wybuchł tuż przy polskiej granicy! (FOTO,WIDEO)

By Dział: Społeczeństwo | 5 marca 2017

Demonstranci wyszli na ulice graniczącego z Polską Brześcia, część przedostała się do siedziby miejscowych władz.

Ponad tysiąc Białorusinów protestujących przeciwko tzw. “dekretowi o pasożytach społecznych” przeszło w niedzielę ulicami miasta i zgromadziło się przed siedzibą władz – podaje telewizja Biełsat i niezależny portal białoruski Charter97.

Do “Marszu Rozzłoszczonych Niepasożytów”, w którym z Placu Lenina szło początkowo tylko kilkudziesięciu działaczy opozycji, zaczęli masowo dołączać przechodnie i protest błyskawicznie się rozrósł. Milicja nie interweniowała.

Brzesc_protest3


Ludzie dotarli przed budynek władz. Kilkadziesiąt osób weszło do środka i zajęło salę posiedzeń, zmuszając mera miasta Aleksandra Rogaczuka aby wyjaśnił im jaki sens ma ów kuriozalny dekret wprowadzony przez prezydenta Aleksandra Łukaszenkę, który nakłada wysokie grzywny na każdego, kto nie może znaleźć pracy.

protest_Brzesc2

Do protestu dołączyli białoruscy anarchiści w maskach, którzy żądali aby mer wyszedł przed budynek. Trzymali transparent: “Największy pasożyt – to urzędnik!”. Wielu uczestników demonstracji zapowiedziało, że nie będzie płacić “podatku od pasożytów”, bez względu na kary jakie mogą ich za to spotkać.


Dodajmy, że pierwszy taki wielotysięczny protest przeciwko Dekretowi nr 3 wybuchł w Mińsku 17 lutego br. Od tej pory wybuchają one raz po raz we wszystkich większych miastach. To pierwsza taka fala masowego sprzeciwu na Białorusi od czasu demonstracji po sfałszowanych wyborach prezydenckich w 2010 r.

protest_Brzesc5

Przypomnijmy, że zgodnie z wydanym przez prezydenta dekretem, kto nie ma pracy – nawet przez kilka miesięcy w roku – zostaje uznany za pasożyta społecznego i musi zapłacić państwu karny podatek.

Ten dekret to schizofrenia i grabież na obywatelach – oburzają się ludzie i podkreślają, że to z winy głupiej polityki państwa znalezienie dziś na Białorusi jakiejkolwiek pracy graniczy z cudem.

Oburzenie jest tym większe, że z różnych miast nadchodzą doniesienia o samobójstwach zdesperowanych ludzi, których uznano za “pasożytów” i obłożono karą, której nie są w stanie zapłacić.

Czytaj także: Finansowy bunt! Białorusini masowo odmówili płacenia podatku.

Nowa Platforma 5Portali+1 Przeglądaj wygodnie aż sześć polskich serwisów informacyjnych na raz!

Reporters.pl

Powiązane artykuły

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow