Merkel aż podskoczyła! “Niemcy, jesteście nadal jak naziści”

By Dział: Polityka | 6 marca 2017

Prezydent Turcji walnął na odlew.

W Berlinie dosłownie zawrzało po tym jak turecki prezydent Recep Erdogan oskarżył Niemcy, że nadal są krajem nazistowskim. “Niemcy, nawet nie zbliżyliście się do demokracji. Wasze praktyki niczym nie różnią się od praktyk nazistowskich z przeszłości” – oświadczył w niedzielę przywódca Turcji na wiecu w Stambule.

Jego wściekłość wzbudził wydany przez niemieckie władze zakaz przeprowadzenia w Niemczech wieców z udziałem tureckich ministrów, którzy chcieli na nich nawoływać mieszkających tam Turków do poparcia w kwietniowym referendum konstytucyjnym proponowanych przez Erdogana zmian zwiększających jego uprawnienia.

W Niemczech mieszka ponad 3 mln imigrantów tureckich, z których połowa ma nadal prawa wyborcze w Turcji. Niemieckie władze obawiały się, że przyjazd tureckich ministrów ściągnie na ulice potężne tłumy, nad którymi niemieckie służby nie będą w stanie zapanować. Władze trzech landów wydały więc zakaz takich zgromadzeń.


W reakcji na to Erdogan zagroził, że sam przyjedzie na wiece do Niemiec i władze w Berlinie nie są w stanie go powstrzymać. “Jeśli nie pozwolicie mi wjechać albo nie pozwolicie mi mówić spowoduję, że powstanie przeciw wam cały świat” – ostrzegł turecki prezydent.

Skonsternowane władze Niemiec tłumaczą, że decyzja o zakazie udziału tureckich ministrów w wiecach nie została wydana przez rząd centralny tylko przez władze lokalne, w trosce o bezpieczeństwo. Oburzają się, że Erdogan nazwał Niemcy “nazistowskim krajem”.


“Zwracam się do naszych tureckich partnerów – rozmawiajmy otwarcie i krytycznie, ale pamiętajmy o szczególnym znaczeniu jakie mają nasze relacje i zachowajmy chłodne umysły” – zaapelował w poniedziałek rzecznik kanclerz Angeli Merkel, Steffen Seibert.


“Porównania nas do nazistów są absurdalne i nie na miejscu, gdyż trywializują dawne nazistowskie zbrodnie przeciwko ludzkości” – ocenił przedstawiciel niemieckiego rządu.

Z kolei szef gabinetu Merkel, Peter Altmaier oświadczył, że porównania do nazistów są “absolutnie nie do zaakceptowania”. “Nie ma żadnego powodu, abyśmy się zgadzali na obrażanie nas w taki sposób” – podkreślił.

Tymczasem niezrażony niemieckim zakazem minister gospodarki Turcji Nihat Zeybekci i tak pojawił się w niedzielę na wiecu w Kolonii, a minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu zapowiada, że przyjedzie we wtorek na wiec do Hamburga.

Przypomnijmy, że stosunki niemiecko – tureckie i tak są już skrajnie napięte od czasu nieudanego zamachu stanu w Turcji w lipcu ub. roku. Zachodnie rządy oskarżają Erdogana, że wykorzystał pucz jako pretekst do totalnej rozprawy z całą opozycją i wprowadził w kraju dyktaturę. Czytaj o represjach w Turcji: 330 oskarżonych! W Turcji ruszył proces – gigant.

W międzyczasie również MSZ Holandii sprzeciwił się udziałowi szefa tureckiej dyplomacji w analogicznym wiecu w Rotterdamie, który zaplanowano na 11 marca. Jak zareagują na to tureckie władze – na razie nie wiadomo.

Referendum konstytucyjne w Turcji zaplanowane na 16 kwietnia br. ma zadecydować o zmianie systemu politycznego kraju z parlamentarnego na prezydencki. Erdogan ma przejąć uprawnienia premiera i zagwarantować sobie możliwość rządzenia krajem do 2029 roku.

Czytaj także: 6 państw opuści Unię Europejską! Oto dlaczego

Nowa Platforma 5Portali+1 Przeglądaj wygodnie aż sześć polskich serwisów informacyjnych na raz!

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow