Wycofują z rynku milion Mercedesów! Opel przechodzi do Francuzów. Co zakładami w Polsce?

By Dział: Gospodarka i Pieniądze | 6 marca 2017

Niemiecki przemysł motoryzacyjny ma coraz większe kłopoty.

Koncern Daimler zapowiedział wycofanie z rynku miliona nowych modeli Mercedes-Benz po tym jak zaczęły nadchodzić doniesienia o ich pożarach – podaje Reuters. Dotychczas odnotowano 51 takich przypadków, z czego ponad połowę w USA. Na szczęście dotychczas nikomu nic się nie stało.

Chodzi i mercedesy klasy A, B, C, E, CLA oraz GLA i GLC SUV. Okazało się, że w modelach wyprodukowanych w latach 2015-17 wykryto usterkę spowodowaną wadliwym bezpiecznikiem, która powoduje przegrzewanie się silników.

Władze koncernu twierdzą, że defekt został już usunięty – kolejne modele produkowane już są z nowym bezpiecznikiem, a w autach będących obecnie w salonach o naprawienie usterki mają zadbać dealerzy.


Natomiast wycofywanie Mercedesów ma się rozpocząć od Stanów Zjednoczonych, które są największym zagranicznym rynkiem tych aut. Co z pozostałymi krajami – na razie nie wiadomo.

Dodajmy, że wcześniej wycofanie 600 tys. aut z rynku zapowiedział koncern Audi. Grożą one pożarem silnika i eksplozją poduszek powietrznych. Z kolei Volkswagen nadal boryka się ze skutkami tzw. skandalu Dieselgate, kiedy to w 2015 r. okazało się, że montował on w samochodach oprogramowanie pozwalające manipulować wynikami pomiarów emisji spalin.

Tymczasem francuska Grupa PSA, która produkuje Peugeoty i Citroeny, poinformowała właśnie o zakupie od General Motors za 2,2 mld euro swojego europejskiego rywala – Opla. O tym, że General Motors musi co roku dokładać do produkcji Opla prawie 260 mln USD mówiło się już od dawna. Teraz postanowił się go pozbyć.


Przypomnijmy, że Opel zatrudnia w Europie ok. 35 tys. pracowników – połowę w Niemczech, a w dwóch zakładach w Polsce – w Tychach i Gliwicach – 4 tys. Załogi obawiają się, że zmiana właściciela może oznaczać redukcję zatrudnienia.

Zobacz także: Najbardziej niezawodne samochody na 2017 rok (RANKING)

Nowa Platforma 5Portali+1 Przeglądaj wygodnie aż sześć polskich serwisów informacyjnych na raz!

Reporters.pl

Powiązane artykuły

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow