Budowlany przełom! Zaczęli drukować domy w 3D! Czas budowy: 24 h i mieszkasz. A cena… (WIDEO, FOTO)

By Dział: Nauka i Odkrycia W popularnych | 6 marca 2017

Tak niska, że aż trudno uwierzyć.

Firma Apis Cor rozpoczęła produkcję domów błyskawicznie drukując je w technologii 3D. Eksperci budowlani nie mogą pojąć jak to możliwe, żeby taki dom mieszkalny postawić w ciągu jednej doby, w zimie i w dodatku przy tak niskich kosztach.

Łącznie postawienie całego domu kosztowało zaledwie 10 tys. USD. Cały sekret tkwi w zastosowanej technologii – o ile dotychczas przy budowie domów drukowano oddzielnie ich komponenty, a następnie je łączono, Apis Cor zastosowała urządzenie własnej konstrukcji, które od razu wydrukowało cały budynek na miejscu.

drukowanie_domow


Drukarka zamiast “atramentu” stosowała mieszankę betonową. Najpierw zbudowała dom od środka, a po zakończeniu budowy została z niego wyciągnięta dźwigiem, po czym wydrukowała dach. Wyposażenie zamontował Samsung. Budowa odbywała się pod namiotem termicznym, gdyż na zewnątrz panowała ujemna temperatura, a beton wymaga temperatury powyżej 5 stopni.

Ponieważ jednak samo urządzenie może pracować nawet przy temperaturze minus 35 stopni to jeśli zaczniemy stosować zamiast betonu geopolimery możliwe będzie masowe wznoszenie domów nawet w czasie mroźnej zimy i to bez żadnego namiotu – mówią autorzy technologii.

dom_3d


Wydrukowany na próbę domek w bazie Stupino jest nieduży – ma powierzchnię 38 m2, ale firma Apis Cor daje gwarancję trwałości na 175 lat i jest przekonana, że jej wynalazek błyskawicznie rozwiąże problemy mieszkaniowe na całym świecie.

Wynalazcą “drukarki domów” jest rosyjski inżynier Nikita Chen-Yun-Tai. “Kiedy zacząłem myśleć nad stworzeniem tej konstrukcji wziąłem pod uwagę, że klasyczne drukarki 3D w budownictwie są zbyt wielkie i niemobilne. Ja postanowiłem stworzyć konstrukcję mobilną i przenośną” – wyjaśnia.

Co więcej – drukarka może produkować domy dowolnych kształtów i rozmiarów – od klasycznych kwadratów po wymyśle futurystyczne konstrukcje. Tak wygląda “drukarka domów”:

drukarka_domow

A to już urządzenie w akcji. Obecnie jest to jedyny taki sprzęt na świecie, ale zapewne już wkrótce domy będą budowane wyłącznie w taki sposób:

Zobacz także: Przez 15 lat budował sobie „chatkę” na drzewie! (FOTO)

Nowa Platforma 5Portali+1 Przeglądaj wygodnie aż sześć polskich serwisów informacyjnych na raz!

Reporters.pl

Powiązane artykuły

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow