Uwaga, wjazd bez wizy na Białoruś to pułapka! “Skasują” was na 3 tys. USD

By Dział: Społeczeństwo W popularnych | 8 marca 2017

Patrzenie na zegarek w Mińsku i liczenie na “białoruską gościnność” może się dla was okazać zgubne.

Przekonała się o tym na własnej skórze dwójka światowej sławy kanadyjskich pianistów. Anne Louise-Turgeon i Edward Turgeon przybyli z koncertem na zaproszenie Filharmonii Państwowej w Mińsku, korzystając ze zniesienia przez białoruskie władze wiz dla zachodnich obywateli przyjeżdżających na okres do 5 dni.

Koncert w ramach festiwalu Duettissimo zrobił furorę, muzycy przez 4 dni zwiedzili sobie stolicę i właśnie szykowali się do powrotu, kiedy na lotnisku w Mińsku zatrzymała ich białoruska straż graniczna, oskarżając o złamanie przepisów wizowych Białorusi.

Według funkcjonariuszy, muzycy przebywali w tym kraju bez wizy nie 4 a 6 dni, a więc o jeden dłużej niż pozwala prawo i dlatego powinni zostać ukarani grzywną. Rozpoczęło się wielogodzinne “śledztwo”, jakie tylko białoruskie władze potrafią zrobić z byle powodu.


W wyniku tego pianiści spóźnili się na samolot do Toronto i musieli po raz kolejny kupować bilety. Tłumaczyli białoruskim służbom, że zgodnie z zegarkiem przebywali na Białorusi dokładnie 4 dni i 17 godzin, a więc nie złamali prawa.

Okazało się jednak, że białoruskie władze liczą inaczej: jeśli przyleciałeś na Białoruś o godzinie 23:55 to wliczany ci jest do pobytu cały ten dzień. Podobnie z odjazdem – jeśli odlatujesz o godzinie 00:05 to tak jakbyś przebywał na Białorusi cały kolejny dzień. Tak więc Kanadyjczycy byli na Białorusi 6 dni, a nie 4.


W wyniku tego, włącznie z grzywną, nowym biletem i nową wizą, którą musieli kupić, “białoruska gościnność” kosztowała ich dodatkowo 3 tys. USD. “Ale wstyd!” – skomentowała na Facebooku solistka białoruskiej Filharmonii Państwowej Natalia Kotowa, która poinformowała o tym skandalu.


Tak więc zanim radośnie wybierzecie się bez wizy do Grodna lub Mińska pamiętajcie – tam nie obowiązuje “logika zegarowa” tylko “logika urzędnicza” i nikt was o tym nie uprzedzi. Tacy jak wy naiwni turyści są bowiem doskonałym dodatkowym źródłem dochodu dla dziurawego białoruskiego budżetu, który w dużym stopniu jest zasilany z różnych grzywien i kar.

Czytaj także: Unia Europejska wprowadzi wizy dla Amerykanów!

Nowa Platforma 5Portali+1 Przeglądaj wygodnie aż sześć polskich serwisów informacyjnych na raz!

Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow