Amerykański RC-135 codziennie szpieguje Rosję znad Polski

By Dział: Armia i Wojna | 9 marca 2017

Informację o intensywnych operacjach szpiegowskich lotnictwa USA i Szwecji w rejonie rosyjskiego Obwodu Kaliningradzkiego podała agencja Interfax.

Według agencji, amerykański samolot zwiadu radioelektronicznego Boeing RC-135W z numerem burtowym 62-4138 i o kryptonimie BULKY42 od kilku miesięcy codziennie nadlatuje z terytorium Polski nad granicę z Obwodem Kaliningradzkim i z wysokości 9,4 tys. metrów godzinami prowadzi wzdłuż niej nasłuch rosyjskiej armii.

Według Rosjan, którzy powołują się na zachodnie serwisy monitorujące loty samolotów wojskowych, amerykańska maszyna startuje z bazy lotniczej Mildenhall w Wielkiej Brytanii, przelatuje nad Holandią i Niemcami, aby potem znad Polski intensywnie szpiegować ten region.

Interfax twierdzi, że w czwartek 9 marca br. do Amerykanów dołączyło lotnictwo Szwecji. Od strony Bałtyku do Obwodu Kaliningradzkiego zbliżył się szwedzki samolot wojskowy Gulfstream 4 z numerem burtowym 102002 o kryptonimie SVF622 z bazy Malmen koło Norrköping i z wysokości 12,5 tys. m prowadził zwiad, pozostając jednak w międzynarodowej przestrzeni powietrznej.


Przypomnijmy, że graniczący z Polską i Litwą Obwód Kaliningradzki to faktycznie potężna baza wojskowa Rosji, zarówno lądowa, lotnicza, jak i morska. Niedawno rosyjskie dowództwo ponownie rozmieściło tam wymierzone w Polskę wyrzutnie rakiet balistycznych Iskander-M, zdolnych do przenoszenia głowic jądrowych, a także wyrzutnie rakiet S-400.

Amerykańskie maszyny szpiegowskie RC-135W służą do prowadzenia nasłuchu radiowego, a także do namierzania dyslokacji jednostek obrony przeciwlotniczej i struktur dowodzenia sił przeciwnika. Również szwedzkie maszyny Gulfstream 4, także produkcji amerykańskiej, to samoloty rozpoznania.

Czytaj także: Ślepe rakiety! Myśliwiec Izraela totalnie ośmieszył obronę przeciwlotniczą Rosji


Nowa Platforma 5Portali+1 Przeglądaj wygodnie aż sześć polskich serwisów informacyjnych na raz!

Reporters.pl

Powiązane artykuły

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow