“Król łupkowy” z USA doradza Trumpowi: “Naszym wielkim wydobyciem możemy zabić ceny ropy!”

By Dział: Gospodarka i Pieniądze | 10 marca 2017

Amerykański miliarder jednym swoim słowem spowodował, że światowe ceny ropy naftowej zaczęły gwałtownie pikować.

Zwiększenie wydobycia ropy ze złóż łupkowych w USA może “zabić” jej światowy rynek – oświadczył szef koncernu Continental Resources Inc. – Harold Hamm, doradca ds. energetyki prezydenta Donalda Trumpa z okresu kampanii wyborczej, zwany w Stanach Zjednoczonych “królem łupkowym”.

Jego wypowiedź, w połączeniu z danymi o dużym wzroście zapasów ropy w USA, spowodowała kataklizm na światowym rynku tego surowca – ceny poszły w czwartek gwałtownie w dół. Ceny ropy WTI obniżyły się od razu o 5 proc. do poziomu poniżej 50 USD za baryłkę. Z kolei cena ropy Brent po raz pierwszy od grudnia zeszła w czwartek poniżej 52 USD.

“Wydobycie ropy w USA może znacząco wzrosnąć. Ale powinniśmy działać rozważnie bo inaczej jesteśmy w stanie zabić światowy rynek” – oświadczył w środę amerykański miliarder w czasie energetycznej konferencji w Houston. Jego wypowiedź cytuje “Forbes”.


Na tej samej konferencji koncerny łupkowe zapowiedziały znaczny wzrost inwestycji w wydobycie korzystając z tego, że ostatnio ceny poszły w górę i opłaca się zwiększyć sprzedaż surowca. Exxon Mobil zamierza na to przeznaczyć 1/3 swojego budżetu, Anadarko – zwiększyć inwestycje w łupki o 70 proc., a EOG Resources – o 44 proc.

Również amerykański rząd przewiduje w tym roku rekordowy wzrost wydobycia ropy w kraju i pobicie rekordu z 1970 r. – 10 mln baryłek na dobę. Liczba aktywnych szybów naftowych w USA rośnie w tempie piorunującym – w marcu ma ich już być ponad 600, dwa razy więcej niż w roku 2016.

Prezydent Donald Trump nie ukrywa, że z wydobycia ropy i gazu zamierza uczynić potężne koło napędowe amerykańskiej gospodarki, czego nie chciał robić Barack Obama. Z takim doradcą jak naftowy magnat Harold Hamm, Trump nie powinien mieć z tym większych problemów.


Okazuje się też, że Stany Zjednoczone nawet nie muszą zwiększać wydobycia i sprzedaży ropy, żeby skutecznie obniżać jej cenę. Wystarczy, że o tym powiedzą.

Czytaj także: Gigantyczne złoża ropy na Alasce! Cena znowu zaczęła spadać

Nowa Platforma 5Portali+1 Przeglądaj wygodnie aż sześć polskich serwisów informacyjnych na raz!

Reporters.pl

Powiązane artykuły

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow