Mroźny powiew totalitaryzmu. Nieznany film z pogrzebu Stalina. Nakręcił go w kolorze major USA (WIDEO)

By Dział: Historia W popularnych | 10 marca 2017

To jedyny film pokazujący pogrzeb Józefa Stalina w marcu 1953 roku bez cenzury i propagandowej inscenizacji!

Nagranie to major Martin Manhof nakręcił z balkonu ówczesnej ambasady USA w hotelu National w Moskwie. Przez prawie 64 lata materiał leżał sobie spokojnie w domu majora w stanie Waszyngton, aż w końcu po śmierci amerykańskiego wojskowego i jego żony nagranie trafiło w ręce historyka Douglasa Smitha, który właśnie je upublicznił.

Film ten – w naturalnym kolorze – oprócz jego dobrej jakości i możliwości zobaczenia na własne oczy historycznych scen, których nigdzie indziej już nie ujrzymy, ma jeszcze jedną niezaprzeczalną wartość: to nie jest żadna kronika propagandowa zmontowana na cześć Stalina – pokazano tu wydarzenia takimi, jak one rzeczywiście wyglądały wtedy przed Kremlem.

Setki czerwonoarmistów w szynelach, przytupujące na zimnie w oczekiwaniu na początek ceremonii, procesja dziesiątków najwyższej rangi sowieckich przywódców i członków Biura Politycznego z wielkimi wieńcami.


Potem trumna okryta czerwonym kirem na lawecie, ciągniętej przez kawalerzystów na czarnych koniach, błyszczące rzędy bagnetów, a dalej tłumy ludzi i wreszcie ciało Stalina wnoszone do Mauzoleum, gdzie tego największego w dziejach świata – obok Hitlera – ludobójcę umieszczono obok Lenina.


Zobacz także: Moskwa, Stalingrad, Kursk – wielkie bitwy II wojny w kolorze! (WIDEO)


Nowa Platforma 5Portali+1 Przeglądaj wygodnie aż sześć polskich serwisów informacyjnych na raz!

Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow