Buriaci chcą usunąć największą głowę Lenina w Rosji! Zamiast niego postawią…

By Dział: Społeczeństwo | 13 marca 2017

Chyba tylko pomysł zastąpienia Lenina Chrystusem mógłby bardziej rozwścieczyć rosyjskich komunistów.

Monstrualnych rozmiarów łeb Lenina straszy w centrum półmilionowego Ułan Ude od 1971 r. kiedy to władze sowieckie “uszczęśliwiły” mieszkańców stolicy Buriacji największą w byłym ZSRR kamienną głową Wodza Rewolucji o wysokości 7,7 m i szerokości 4,5 metra.

O tym, że czas najwyższy pozbyć się tej architektonicznej szkarady mówi się w Buriacji od dawna, ale dotychczas nikt nie miał sensownego pomysłu czym Lenina zastąpić, a i władze z Moskwy bronią głowy Lenina jak niepodległości.

Teraz pojawiła się nowa inicjatywa społeczna – w Internecie zamieszczono projekt, który natychmiast wywołał entuzjazm tysięcy Buriatów. Zgodnie z nim, Lenina miałby zastąpić posąg Buddy.


W końcu buddyzm jest przecież główną religią tej kontrolowanej przez Rosję republiki, a uznały to jeszcze władze carskie w 1741 r. Dziś nadal działa tam 16 buddyjskich klasztorów – uczelni, tzw. dacanów.

Oczywiście jak zwykle ktoś przesadził i zaproponował, żeby cały posąg Buddy był ze złota, co wydaje się mało realne. Jeśli bowiem ma być tych samych rozmiarów co obecny Lenin trzeba by było na to zużyć 42 tony złota, na co raczej Buriatów nie stać. Ale i kamienny Budda zamiast Lenina byłby w Rosji wydarzeniem bez precedensu.

Zobacz także: Na Placu Czerwonym… w Nowym Jorku obalono pomnik Lenina! „Amerykańska Wiosna”? (FOTO)


Nowa Platforma 5Portali+1 Przeglądaj wygodnie aż sześć polskich serwisów informacyjnych na raz!

Reporters.pl

Powiązane artykuły

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow