W Czeczenii zaatakowały “islamskie dzieciaki”! Na nic masowe aresztowania

Na południowej flance Rosji znowu robi się gorąco.

W Czeczenii bojówki Państwa Islamskiego zaatakowały oddziały czeczeńskiej policji. Według “Nowoj Gaziety”, która powołuje się na czeczeńskie władze, zabitych zostało co najmniej 2-ch funkcjonariuszy rosyjskiej Gwardii Narodowej, a w trakcie wcześniejszych starć zginęło 6-ciu policjantów.

Do strzelaniny doszło 11 marca br. w czasie obławy na oddział Państwa Islamskiego pod wodzą Imrana Dacajewa. Zginęło 4-ch terrorystów, a jednego wzięto żywcem. Zabitych też zostało 2-ch żołnierzy Rosgwardii, jednak sam Dacajew wymknął się obławie. Namierzono go ponownie w rejonie placu Minutka w Groznym. Rzucił w żołnierzy granat, jednak udało się go schwytać.

Wcześniej – 18 grudnia – inna grupa młodych Czeczenów zaatakowała lokalne posterunki policji, zabijając dwóch funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa i zabierając im broń. Wtedy również zorganizowano obławę, w czasie której zabito w Groznym 7-miu członków tego oddziału, a 3-ch, w tym kobietę, schwytano. W strzelaninie zginęło też 4-ch kolejnych policjantów.


W odpowiedzi na nasilające się ataki, siły bezpieczeństwa Czeczenii rozpoczęły masowe aresztowania wśród uczniów szkół koranicznych, których oskarżają o przynależność do bojówek Państwa Islamskiego lub sympatyzowanie z ISIS.

Łącznie aresztowano już 200 osób, często w wieku 13-15 lat, z których aż u 60-ciu znaleziono broń. To pierwsze od wielu lat zatrzymania na tak wielką skalę wśród niepełnoletnich w Czeczenii – odnotowuje “Nowaja Gazieta”.


Jednak sympatyków Państwa Islamskiego przybywa znacznie szybciej niż bezpieka jest w stanie ich wyłapywać, a kolejne szkoły islamskie wyrastają jak grzyby po deszczu. Władze boją się je zamykać, aby nie sprowokować religijnego buntu.


Czytaj także: Zagrożenie na polskiej granicy! Tadżycy i Czeczeni wdzierają się od wschodu

Nowa Platforma 5Portali+1 Przeglądaj wygodnie aż sześć polskich serwisów informacyjnych na raz!

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow