Atakują swoich! Szturm ukraińskiej bezpieki na weteranów w Donbasie

By Dział: Armia i Wojna Przestępczość i Terror | 13 marca 2017

Władze w Kijowie użyły siły do rozbicia ukraińskich bojówek paramilitarnych blokujących tory kolejowe w Donbasie.

“W ramach walki z dywersją funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa Ukrainy stwierdzili obecność uzbrojonych grup w miejscowościach Toreck, Szczerbinowka i Kurdiumowka. Ponieważ odmówiły one rozbrojenia się, zatrzymaliśmy 43 osoby i skonfiskowaliśmy dużą ilość broni i butelek z płynem zapalającym” – głosi komunikat ukraińskiego Centrum Antyterrorystycznego.

Cóż to za tajemnicze “uzbrojone grupy dywersyjne”, które dały się zatrzymać bez jednego wystrzału? Chodzi oczywiście o bojówki weteranów wojny w Donbasie, którzy od wielu tygodni blokują tory kolejowe prowadzące z terenów kontrolowanych przez separatystów.

Chcą w ten sposób uniemożliwić sprowadzanie stamtąd węgla, gdyż handel z separatystami uważają za “haniebny” i twierdzą, że w ten sposób Ukraina sama zasila ich pieniędzmi. W wyniku tej blokady ukraińskim elektrowniom i zakładom zaczęło jednak brakować węgla, co grozi paraliżem całej energetyki kraju. Władze w Kijowie zdecydowały się więc rozbić blokady siłą.


W reakcji na to społeczny Sztab Blokady Handlu z Okupantami ogłosił w poniedziałek, że jego “reduty w rejonie stacji kolejowych Kriwoj Torec i Szczerbinowka zostały wzięte szturmem przez funkcjonariuszy SBU i policji.

“Przed szturmem odłączyli sieć komórkową w tym rejonie. Wykorzystali transportery opancerzone BTR i karabiny maszynowe. Zatrzymani ludzie znajdują się w obecnie na posterunku w Torcu. Część z nich jest ranna” – komentuje wspierający blokadę deputowany Władimir Parasiuk i zapowiada, że pozostali obrońcy blokad będą odpierać kolejne ataki siłą.

“Nikogo nie szturmujemy, to są działania antydywersyjne” – skomentowała rzeczniczka SBU Elena Gitlanska i przypomniała, że zgodnie z prawem żadne uzbrojone ugrupowania nie mają prawa przebywać w rejonie działań wojennych w Donbasie, nawet jeśli ich członkowie posiadają broń legalnie.


Zobacz także: Ukraińskie „przydupasy” Putina „dyskutują” z deputowaną (WIDEO)

Nowa Platforma 5Portali+1 Przeglądaj wygodnie aż sześć polskich serwisów informacyjnych na raz!

Reporters.pl

Powiązane artykuły

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow