Brexit: “Unia żąda od nas pieniędzy? Nie dostaną ani pensa! Niech nam oddadzą nasze 92 mld”

By Dział: Gospodarka i Pieniądze Polityka | 14 marca 2017

Londyn wyśmiał żądanie negocjatorów UE, aby za swoje wyjście z Unii Europejskiej Wielka Brytania zapłaciła 60 mld euro.

“Ani złamanego pensa” – taka jest odpowiedź premier Theresy May na żądanie szefa unijnych negocjatorów Michela Barniera, który zamierza wystawić Brytyjczykom rachunek za Brexit w kwocie 50-60 mld euro.

Jego zdaniem, ta ogromna suma to “zaległe płatności”, które Wielka Brytania powinna wnosić do unijnej kasy do 2020 r., wraz z zobowiązaniami emerytalnymi i gwarancjami kredytowymi.

“Nie mamy obowiązku nic płacić Unii” – odpowiada brytyjska premier, która wzięła udział w posiedzeniu parlamentu w Londynie, poświęconemu przygotowaniom do zbliżających się negocjacji z Brukselą. Taką samą stanowczą opinię zawiera raport Izby Lordów, który ma być podstawą do prowadzenia przez Brytyjczyków rozmów z Unią.


“Kiedy obywatele Wielkiej Brytanii głosowali za Brexitem w referendum 23 czerwca 2016 r. mieli jasno powiedziane, że nie będą musieli przez kolejne lata płacić ogromnych sum do unijnej kasy” – przypomniała szefowa brytyjskiego rządu.

Na tym jednak nie koniec. Zdaniem części brytyjskich deputowanych, ich kraj nie tylko nie powinien Unii płacić, ale zażądać od niej zwrotu pieniędzy, które Wielka Brytania wniosła przez lata do unijnej kasy, po potrąceniu tego, co otrzymała z niej z powrotem.


“Od czasu wstąpienia do EWG w 1973 r. wpłaciliśmy łącznie 184 mld funtów netto. Kiedy ludzie się rozwodzą, ich majątek powinien zostać podzielony na pół. Dlatego należą nam się od Unii 92 mld funtów” – wylicza deputowany Peter Bone i wzywa brytyjską premier, żeby wystawiła Unii stosowny rachunek.


Kto komu ma więc zapłacić? Czy Londyn Brukseli 60 mld euro, czy Bruksela Londynowi 92 mld funtów? Nie ulega wątpliwości, że zbliżające się negocjacje staną się finansową walką na śmierć i życie.

Czytaj także: 6 państw opuści Unię Europejską! Oto dlaczego

Nowa Platforma 5Portali+1 Przeglądaj wygodnie aż sześć polskich serwisów informacyjnych na raz!

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow