Test najpotężniejszego na świecie silnika – potwora! NASA zaprasza (INTERAKTYWNE WIDEO)

By Dział: Nauka i Odkrycia W popularnych | 14 marca 2017

Niesamowite panoramiczne nagranie zabierze cię tuż pod “rurę wydechową” marsjańskiego silnika rakietowego RS-25.

Amerykańska agencja kosmiczna NASA opublikowała nagranie z testów najnowszego i najpotężniejszego na Ziemi silnika wodorowo – tlenowego przeznaczonego dla pierwszego stopnia superciężkiej rakiety Space Launch System, która zabierze ludzi na Marsa.

Moc silnika RS-25 jest potworna – taka energia mogłaby zasilić 13 mln iPadów lub oświetlić 10 tys. ulic w mieście wielkości Nowego Jorku. Ciśnienie w silniku jest takie jakie byłoby w łodzi podwodnej na głębokości 5 km. A rakieta ma mieć 4 takie silniki.

Co prawda, prace się opóźniają i pierwszy start rakiety SLS przeniesiono na przyszły rok, ale lepiej 10 razy sprawdzić silnik niż potem miałby eksplodować przy starcie. A musi on pracować bez defektu przez 8,5 minuty – tyle trzeba, żeby wynieść rakietę na orbitę.


silnik-rs-25

Na nagraniu z testów w Stennis Space Center koło Bay Saint Louis znajdujesz się w miejscu, gdzie człowiek nie mógłby stać w czasie prób. Strumień gorących gazów wyrzucanych z prędkością 13 razy większą od prędkości dźwięku zdmuchnąłby cię w jednej chwili, a piasek dokoła topi się na szkło.


Wideo jest interaktywne – strzałkami w lewym górnym rogu możesz obracać się dookoła, żeby podziwiać “spalinowe efekty” ze wszystkich stron.


Zobacz także: Wynalazek wszechczasów działa! Chiny testują już na orbicie silnik sprzeczny z prawem Newtona (FOTO)

Nowa Platforma 5Portali+1 Przeglądaj wygodnie aż sześć polskich serwisów informacyjnych na raz!

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow