Coś nie pasuje? Oto pierwsze posiedzenie Rady Kobiet w Arabii Saudyjskiej (FOTO DNIA)

By Dział: Ciekawostki Społeczeństwo | 14 marca 2017

Zdjęcie, które obiega światowe media, wywołując atak śmiechu i niedowierzanie. A jednak to prawda.

W Arabii Saudyjskiej w sobotę po raz pierwszy zebrała się w prowincji al-Kasim Rada Kobiet. Ma ty być krok naprzeciw postulatowi zwiększenia udziału arabskiej płci pięknej w życiu publicznym. Posiedzenie zaszczycił obecnością książę Faisal bin Mishal bin Saud, przybyło wielu zaintrygowanych dziennikarzy.

I wszystko wyglądałoby pięknie, gdyby nie drobny szczegół – na sali… nie było ani jednej kobiety! W Radzie Kobiet zasiadło 13-tu mężczyzn. Saudyjskie władze tłumaczą, że z racji islamskich przepisów religijnych i obyczajowych kobiety nie mogły być obecne na sali.

Podobno były w sali obok, gdzie mogły oglądać posiedzenie za pośrednictwem transmisji wideo. Jak poinformowano media – na czele Rady stoi żona lokalnego gubernatora – Abir bint Salman, jednak nikt jej nie widział bo siedzi w haremie.


Arabia_Saudyjska_kobiety1

 

Ale – uwaga – pomimo, że o totalnej dyskryminacji kobiet w Arabii Saudyjskiej wiadomo od dawna, dla wielu będzie pewnie zaskoczeniem informacja, iż w tamtejszym 150-osobowym parlamencie jest 30 kobiet – król Abdullah ibn Abdul Aziz Al Saud po raz pierwszy w historii kraju powołał je tam w 2013 r.


Co prawda parlament nie jest wybierany, a nominowany, a kobiety wchodzą oddzielnym wejściem i siedzą na innej sali, ale i tak procentowo jest ich w parlamencie więcej niż w niejednym zachodnim kraju, ze Stanami Zjednoczonymi włącznie.

Czytaj także: We Francji chcą zastąpić święta chrześcijańskie muzułmańskimi i żydowskimi!

Nowa Platforma 5Portali+1 Przeglądaj wygodnie aż sześć polskich serwisów informacyjnych na raz!

Reporters.pl

Powiązane artykuły

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow