Szef Krymu: “Dość tej demokracji. Czas obwołać Władimira Putina monarchą!”

By Dział: Polityka Społeczeństwo | 15 marca 2017

Rosja wróciła do punktu wyjścia.

Rosyjski premier Krymu Siergiej Aksjonow otwarcie wezwał do zmiany ustroju Rosji – zlikwidowania instytucji demokratycznych i ustanowienia “dyktatury lub monarchii” – podaje rosyjska agencja RIA Novosti.

“Gdy w kraju nie ma jedynowładzwa zaczyna się zbiorowy brak odpowiedzialności. Dlatego kiedy przed krajem stoją zewnętrzne wyzwania, zewnętrzne ogniska sprzeciwu wobec Rosji, niezbędne jest podjęcie bardziej ostrych środków. Dziś Rosji potrzebna jest monarchia” – oświadczył szef władz Krymu w wywiadzie dla kanału telewizyjnego “Pierwszy Krymski”.

Według Aksjonowa, z demokracji nie ma żadnej korzyści, a “naocznym przykładem tego jest Ukraina”. “Nam taka demokracja jaką proponują na Zachodzie nie jest potrzebna. Mamy swoje tradycyjne prawosławne wartości. Demokracja może być tylko do pewnych granic” – podkreślił premier Krymu.


Dlatego zażądał on aby nadać Władimirowi Putinowi nadzwyczajne uprawnienia. “Ja jestem żołnierzem prezydenta. I dlatego dopóki istnieje zewnętrzny wróg, trzeba nam władzy jednego człowieka. Prezydent powinien mieć więcej praw, włącznie z wprowadzeniem dyktatury” – cytuje Aksjonowa agencja Interfax.

Jego wypowiedź dla wielu Rosjan jest szokiem, a dla innych – spełnieniem odwiecznych marzeń o zamordyzmie, w którym “dobry car zrobi porządek w kraju i podbije cały świat”. Szef władz Krymu udzielił go z okazji 3 rocznicy aneksji tego półwyspu przez Rosję, która – jak pamiętamy – nastąpiła formalnie 17 marca 2014 r.

Jak wiadomo naszym czytelnikom, Artykuł 1 rosyjskiej Konstytucji głosi, że “Federacja Rosyjska jest demokratycznym federacyjnym państwem prawa z republikańską formą rządów”. Czy tak będzie dalej?


Nie wydaje się aby wypowiedź Aksjonowa była tylko przypadkowym wyskokiem. To raczej pierwszy test na to jak na propozycję wprowadzenia monarchii zareaguje społeczeństwo.

Zobacz także: Porównanie wsi w Polsce i w Rosji. „Aż chce mi się płakać” (WIDEO)

Nowa Platforma 5Portali+1 Przeglądaj wygodnie aż sześć polskich serwisów informacyjnych na raz!

Reporters.pl

Powiązane artykuły

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow