W slumsach Egiptu odnaleźli faraona! (FOTO, WIDEO)

By Dział: Historia Nauka i Odkrycia W popularnych | 15 marca 2017

Sensacyjne odkrycie po 3200 latach!

Fragmenty mierzącego 8 metrów posągu przedstawiającego faraona Ramzesa II odkryli archeolodzy egipscy i niemieccy w bajorze na terenie slumsów w Kairze. Na razie wydobyto popiersie, fragment głowy, korony, prawego oka i ucha. W pobliżu znaleziono również kawałki posągu Seti II, wnuka Ramzesa.

Według uczonych, kiedyś w tym miejscu znajdowała się świątynia Boga Słońca Ra ufundowana przez Ramzesa II na terenie starożytnego Heliopolis – Miasta Słońca. Dodatkowe badania mają jeszcze potwierdzić, czy znaleziony posąg to na pewno Ramzes II, ale wszystko wskazuje, że tak.

faraon_Ramzes2


Jak pamiętamy z lekcji historii, Ramzes II był trzecim faraonem XIX dynastii władców Egiptu. Rządził krajem ponad 3 tys. lat temu. Jego 66-letnie panowanie jest dość dobrze opisane i było okresem szybkiego rozwoju i wzrostu potęgi starożytnego Egiptu. Dodajmy, że władca spłodził też około 100 synów i 50 córek.

Jego mumię w Dolinie Królów odkryto w 1881 r. Zmumifikowane ciało wzrostu 185 cm zachowało się niemal idealnie – wyraziste rysy twarzy, resztki zarostu i kręcone rudo – blond włosy. Tak! W tamtych czasach nie wszyscy Egipcjanie byli brunetami.


mumia_Ramzesa


Wkrótce jednak odwinięta z bandaży mumia zaczęła ulegać szybkiemu rozkładowi. Uratowały ją skomplikowane zabiegi konserwacyjne w Paryżu. Co ciekawe, kiedy w 1976 r. Ramzesa II wieziono do Francji musiał on – zgodnie z przepisami – zostać zaopatrzony w dokumenty uprawniające do przekroczenia granicy przez jego ciało.

Wystawiono mu wtedy paszport z adnotacją: “Zmarły Król”. Na paryskim lotnisku witała go Gwardia Republikańska z honorami należnymi głowie państwa. Teraz – pod nadzorem najnowocześniejszych technologii – Ramzes II ponownie spoczywa w Muzeum Egipskim w Kairze. Tam też trafi zapewne jego posąg.

Czytaj także: Ziemia odsłoniła makabryczne szkielety zastygłe w śmiertelnym krzyku (FOTO)

Nowa Platforma 5Portali+1 Przeglądaj wygodnie aż sześć polskich serwisów informacyjnych na raz!

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow