W biednej Rosji gwałtownie wzrosła liczba… milionerów

By Dział: Społeczeństwo | 17 marca 2017

I żeby była jasność: dolarowych. Jak to możliwe?

Pomimo, że według danych Rosstatu, 2016 r. realne dochody Rosjan spadły o 5,6 proc., a rok wcześniej – o 3,2 proc. – liczba dolarowych milionerów i miliarderów rośnie w tempie najszybszym na świecie. Kraj coraz bardziej dzieli się na wąska grupę posiadaczy i szerokie biedne masy.

Jak podaje rosyjska agencja ekonomiczna Praim, powołując się na dane Akademii Gospodarki Narodowej przy prezydencie Rosji, w 2016 r. liczba milionerów wzrosła w tym kraju aż o 10 proc. i wyniosła 132 tys. osób, czyli 0,1 proc. ludności powyżej 15 roku życia, a liczba miliarderów – o 11 proc.

Z kolei w ciągu ostatnich 10 lat liczba dolarowych milionerów w Rosji wzrosła o 31 proc., o wiele bardziej niż w USA, Europie i Azji. Średnio na całym świecie w 2016 r. liczba milionerów wzrosła o 3 proc., a w Europie spadła o 4 proc.


Coraz więcej jest też w Rosji miliarderów – obecnie oficjalnie naliczono ich 83-ch. Pewnie gdyby policzyć różnego rodzaju “ukrytych” mafijnych miliarderów liczba ta mogłaby być kilka razy wyższa. Jak ocenia w raporcie Credit Suisse Research Institute, 89 proc. majątku w Rosji znajduje się w rękach 10 proc. najbogatszej części społeczeństwa.

Federacja Niezależnych Związków Zawodowych Rosji alarmuje, że przepaść między bogatymi i biednymi w kraju jest coraz większa, miliony ludzi żyją poniżej granicy ubóstwa. Wystarczy zauważyć, że oficjalna minimalna płaca w Rosji wynosi 7,5 tys. rubli (525 PLN), a minimalny koszyk dóbr i usług – 11,2 tys. rubli (784 PLN).

Zobacz także: Porównanie wsi w Polsce i w Rosji. „Aż chce mi się płakać” (WIDEO)


Nowa Platforma 5Portali+1 Przeglądaj wygodnie aż sześć polskich serwisów informacyjnych na raz!

Reporters.pl

Powiązane artykuły

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow