USA: Nasza cierpliwość się skończyła. Dokonamy prewencyjnego ataku na Koreę Północną!

By Dział: Armia i Wojna Polityka | 17 marca 2017

A więc wojna?

Stany Zjednoczone rozpatrują możliwość dokonania uderzenia wojskowego w cele na terenie Korei Północnej jeśli tamtejszy reżim nie wstrzyma swojego programu rakietowo – jądrowego – donoszą agencje, powołując się na piątkowe oświadczenie amerykańskiego Sekretarza Stanu Rexa Tillersona.

Ostrzeżenie to padło w czasie jego wizyty w Korei Południowej. Według Tillersona, “strategiczna cierpliwość Waszyngtonu wobec władz w Phenianie skończyła się”. Dlatego administracja Donalda Trumpa rozpatruje cały szereg środków przeciwko reżimowi: ekonomicznych, dyplomatycznych i – jeśli okaże się to konieczne – militarnych.

Decyzja o użyciu wojska może okazać się konieczna, jeśli północnokoreańskie rakiety zaczną realnie zagrażać sojusznikom Stanów Zjednoczonych w regionie, przede wszystkim Japonii i Korei Południowej – ostrzega amerykański Sekretarz Stanu.


“Nie chcemy, oczywiście, żeby doszło do konfliktu zbrojnego. Ale jeśli Korea Północna podniesie poziom zagrożenia ze strony jej programu zbrojeniowego, to ta opcja będzie na stole” – zagroził Tillerson.

Jednocześnie potwierdził on rozmieszczanie w Korei Południowej amerykańskich systemów obrony przeciwlotniczej THAAD, przeciwko czemu – jak wiadomo – ostro protestują Chiny. W sobotę amerykański Sekretarz Stanu udaje się z Korei Południowej właśnie do Pekinu.


Dodajmy, że USA od dawna naciskają na Chiny – najbliższego dotychczas sojusznika Korei Północnej – aby zwiększyły sankcje przeciwko reżimowi w Phenianie w celu wymuszenia na nim rezygnacji z programu nuklearnego.


Przypomnijmy, że w ostatnim czasie Korea Północna przeprowadziła szereg prób jądrowych i rakietowych, a niedawno zdobyła pluton do 8 bomb atomowychWładze w Pekinie odpowiadają Waszyngtonowi, że robią co mogą, żeby to powstrzymać, ale nie posuną się do działań, które mogłyby zagrozić życiu mieszkańców Korei Północnej.

“Chiny mają totalną kontrolę na Koreą Północną i powinny rozwiązać ten problem. A jeśli go nie rozwiążą to sprawimy, że chiński handel stanie się bardzo utrudniony” – ostrzegł niedawno Donald Trump. Po tej deklaracji w połowie lutego Chiny wprowadziły embargo na zakup węgla z KRLD, co jest bardzo poważnym ciosem w gospodarkę tego głodującego kraju.

Zobacz także możliwy scenariusz wojny USA z Koreą Północną (FOTO).

Nowa Platforma 5Portali+1 Przeglądaj wygodnie aż sześć polskich serwisów informacyjnych na raz!

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow