Przełom w teleportacji! Uczeni dokonali “kwantowego przeskoku cząsteczek”

By Dział: Nauka i Odkrycia W popularnych | 17 marca 2017

Niesamowity eksperyment na Uniwersytecie Kansas potwierdził: teleportacja jest możliwa.

Zespół prof. Zhao dokonał przeskoku elektronów z warstwy 1 do warstwy 3 bez ich przebywania w znajdującej się pomiędzy nimi warstwie 2 – donosi Daily Express. “Obserwowane elektrony przeskoczyły z pierwszego piętra na trzecie piętro, bez przebywania na drugim piętrze i bez pozostawienia śladu swojej drogi” – tłumaczy obrazowo uczony.

Naukowcy dokonali tej teleportacji przy okazji badania tak zwanych kwantowych oddziaływań Van der Waalsa. Jest to rodzaj bardzo słabego przyciągania między dwiema cząsteczkami, które są bardzo blisko siebie.

W skali makro możemy je zaobserwować chociażby na przykładzie gekonów, które są w stanie chodzić po suficie. Wykorzystują do tego ok. pół miliona włosków na nogach, które idealnie wypełniają wszelkie nierówności powierzchni, przez co mogą się z nią dodatkowo przyciągać.


W eksperymencie na Uniwersytecie Kansas ułożono na sobie trzy warstwy półprzewodników – MoS2, WS2 i MoSe2, z których każda reaguje na światło innym kolorem. Dzięki użyciu lasera uczeni mogli więc śledzić trasę przemieszczania się badanych elektronów z dokładnością do 1 pikosekundy, czyli trylionowej części sekundy.

Okazało się, że w zależności od rodzaju próbki niektóre elektrony znikają w dolnej warstwie i pojawiają się ponownie w górnej znacznie szybciej niż wynikałoby to z odległości, którą mają do pokonania – tak jakby ich droga była o 0,3 mm krótsza.


Kiedy uczeni zaczęli obserwować środkową warstwę, przez którą te elektrony powinny przechodzić, stwierdzili ze zdumieniem, że w ogóle się tam nie pojawiają i nie zostawiają żadnego śladu. Zdaniem naukowców, przeczy to tradycyjnym prawom fizyki.


“Innymi słowy ten eksperyment pokazuje, że elektrony mogą przeskakiwać w tych półprzewodnikach z miejsca na miejsce w sposób kwantowy, bez przebywania w miejscu pośrednim” – podsumowuje prof. Zhao. Potocznie możemy nazwać to teleportacją.

Czy to pierwszy krok do zbudowania w przyszłości urządzeń pozwalających w ten sam sposób przeskakiwać w przestrzeni np. ludziom? Droga do tego może okazać się długa, jeśli w ogóle jest możliwa. Ale jedno wiadomo już teraz na pewno: takie kwantowe przeskoki cząsteczek istnieją.

Czytaj także: W USA zbudowali aparat pozwalający śledzić i porównywać ludzkie myśli! Politycy zachwyceni?

Nowa Platforma 5Portali+1 Przeglądaj wygodnie aż sześć polskich serwisów informacyjnych na raz!

Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow