15 mln rosyjskich kart bankowych zhakowanych! Za chwilę zacznie się kataklizm?

By Dział: Przestępczość i Terror | 17 marca 2017

Interpol zaalarmował centralny Bank Rosji, że gigantyczna liczba kart bankowych obywateli tego kraju została nielegalnie skopiowana. Może chodzić nawet o wszystkie karty, którymi Rosjanie posługiwali się za granicą od początku ubiegłego roku.

“Otrzymaliśmy informację z Interpolu o bardzo dużej licznie skompromitowanych kart rosyjskich klientów wydanych przez rosyjskie banki” – potwierdził wiceszef Głównego Zarządu Bezpieczeństwa i Ochrony Informacji Rosji Artiom Syczew”. Jego wypowiedź cytuje agencja TASS.

Przestępcy skopiowali paski magnetyczne kart, czyli dokonali tzw. skimmingu. Prawdopodobnie nastąpiło to na terenie krajów bałkańskich – Rumunii i Bułgarii, ale nie ma wcale pewności, że tylko tam.

“Najprawdopodobniej chodzi o Bułgarię i Rumunię. Informację otrzymaliśmy po linii rumuńskiego Interpolu” – przyznał Syczew. Bank Rosji zaalarmował już w tej sprawie wszystkie rosyjskie banki wydające karty, w pierwszej kolejności te, których klienci najczęściej używają ich za granicą.


W Rosji nie ma jednak żadnych centralnych procedur bezpieczeństwa w takiej sytuacji – każdy bank musi reagować samodzielnie. “Jedne blokują karty, inne muszą je wydać na nowo” – wyjaśnił ekspert bezpieczeństwa.

Ujawnił też, że przekazana przez Interpol baza danych zawiera 500 MB informacji. Jak oblicza Starsza Specjalistka Laboratorium Kaspersky’ego Olga Koczetowa, w takim przypadku może chodzić o co najmniej 5 mln kart, ale – w przypadku innej technologii – może to być nawet 15 mln kart.

“Jeśli te 500 MB do dane skompresowane to równie dobrze może to być wręcz 20 razy więcej. Można zakładać, że zagrożone są wszystkie karty, które były używane poza Rosją w latach 2016-2017” – ostrzega Koczetowa.


Wyjaśnia też, że przestępcy zwykle nie od razu używają skopiowanych kart. Odczekują od miesiąca do nawet roku, w zależności od terminu ważności karty i dopiero potem zaczynają pobierać pieniądze.

Tymczasem Moskiewski Bank Kredytowy MKB twierdzi, że nie otrzymał żadnego ostrzeżenia w tej sprawie od centralnego Banku Rosji, ale i nie odnotował też na razie kradzieży z kont klientów. Jaka jest sytuacja w pozostałych rosyjskich bankach – na razie nie wiadomo.

Czytaj także: Facebook nie przekazał policji nagrania z gwałtu dokonanego przez muzułmanów! Dlaczego?

Nowa Platforma 5Portali+1 Przeglądaj wygodnie aż sześć polskich serwisów informacyjnych na raz!

Reporters.pl

Powiązane artykuły

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow